Napolyon Bonapart Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
580 views
Napolyon Bonapart Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Bu yazımızda kütüphane kaynaklı Napolyon Bonapart kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi verip Napolyon Bonapart biyografisi kısa özet şeklinde sizler için paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz.

 

 

 

 

NAPOLYON BONAPART (D.15 Ağustos 1769 Ajaccio Korsika –  Ö. 5 Mayıs 1821)

Napolyon Bonapart, asıl adı Napoleone di Buonaparte olan, Fransız Devrimi’nin generali ve Fransa Cumhuriyeti’nin ilk başkanı. Napolyon I adını almasının ardından, 18 Mayıs 1804 ile 6 Nisan 1814 tarihleri arasında Fransa İmparatoru ve İtalya Kralı oldu. 15 Ağustos 1769’da Carlo Buanoparte ile Marie Letizia Ramolino’nun ikinci oğulları olarak, Korsika’nın Ajaccio kentinde dünyaya gelen ve 1779 yılında Brienne’de öğrenim gören Napolyon, 1784 senesinde Parisian École Royale Militaire adlı askeri akademiye girdi. Nisan 1785’te Valence’daki topçu alayına üsteğmen rütbesiyle katılan ve aynı sene Eylül’de izinli olarak gittiği Korsika’da askeri ve politik açıdan etkin bir rol oynayarak Jakoben grubu içinde kendini gösteren Napolyon, izninin bitmesine rağmen birliğine dönmedi. Bu yüzden asker kaçağı sayılan Napolyon Nisan 1792’de başlayan Avusturya savaşının ardından affedilerek yüzbaşı rütbesiyle savaşa çağırıldı. Fransa’ya karşı bağımsızlık mücadelesine başlayan Korsika’lı milliyetçilere karşı Jakoben örgütlenmesinde çalışmaya devam eden Napolyon, daha sonra ailesiyle Fransa’ya kaçmak zorunda kaldı.1796’da İtalya’daki ordunun başkomutanı oldu.

1798’de Mısır seferine çıkan ve İngiliz donanmasını yenilgiye uğratan Napolyon, Malta’yı aldı. Aynı senenin Temmuz ayında da İskenderiye’yi ele geçiren Napolyon, Nil Vadisi boyunca içerlere ilerledi. Piramitler Savaşı’nda Memlükleri yendi. Ancak Amiral Horatio Nelson yönetimindeki İngiliz Donanması, Abukir Körfezi’ndeki Fransız Donanması’na saldırarak gemilerini batırdı ve Fransızlar’ın ikmal bağlantısı kesilmiş oldu. Nelson’un başarısı üzerine Fransa’ya karşı birleşen İngiltere, Osmanlı, Avusturya ve Rusya’dan oluşan Birleşik Ordu, Rus Generali Alexander Suvorov’un komutasında, Napolyon’un ele geçirdiği toprakları geri aldı.

Napolyon 13,000 Fransız askeriyle Gazze, Jaffa ve Haifa gibi sahil kasabalarını fethetti. Jaffa’yı, girilmesinin ardından birkaç saat içinde tamamen ele geçirmelerine rağmen teslim olmaya çalışan 2,000 Türk askerini süngüye dizen Fransızlar, daha sonra paraları aldıkları sivilleri sonra öldürdüler. Üç gün boyunca aralıksız süren bozgunun ardından Napolyon, 3,000 Türk esirin daha öldürülmesi emrini verdi.1804 yılının Mayıs ayında, kralcıların bir komplosunu bahane ederek kendisini imparator ilan eden Napolyon, aynı yıl, 2 Aralık’ta Paris’teki Notre Dame Katedrali’nde, Papa Pius VII’nin bulunduğu törende taç giyerek imparator oldu.1804 yılının Mayıs ayında, kralcıların bir komplosunu bahane ederek kendisini imparator ilan eden Napolyon, aynı yıl, 2 Aralık’ta Paris’teki Notre Dame Katedrali’nde, Papa Pius VII’nin bulunduğu törende taç giyerek imparator oldu.

Ordusunun büyük bir kısmını  Rusya seferinde kaybetti. Paris’e dönüşünün ardından ikinci kez tahttan indirilen Napolyon, Amerika’ya kaçmak istedi, ancak bunu başaramayınca İngilizler’e teslim oldu. İngilizler tarafından Atlantik’teki St. Helena Adası’na götürülen Napolyon, son yıllarını bu küçük adada geçirdi ve anılarını yazdırdı.5 Mayıs 1821’de, 51 yaşındayken ölen Napolyon’un cenazesi ancak 1840 yılında Paris’e getirilebildi ve İnvalides’e gömüldü. Ölüm nedeni tam olarak bilinmeyen Napolyon’un uşağı tarafından zehirlendiği de öne sürülen sebepler arasındadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın