Motorlu taşıtların çevreye etkisi

yorumsuz
386 views
Motorlu taşıtların çevreye etkisi

Motorlu taşıtların çevreye etkisi nedir , etkisini açıklayınız sorusu hakkında bilgi verip kısaca açıklıyoruz. Toplu taşıma araçlarının tercih edilmesinin trafik yoğunluğuna ve çevre kirliliğine etkisi konusunda kısa özet bilgi veriyoruz. Bilgilerin tamamı kamu ve elektronik kaynaklardan toplanmış tek başlıkta toparlanmıştır.

Motorlu Taşıtların Çevreye Etkisi

Motorlu taşıtlar çalışmak için enerji ye ihtiyaç duyarlar. Bu enerji ihtiyaçlarını günümüzde yakıt diye tabir ettiğimiz yer altından çıkarılan kaynaklar ile , benzin , gaz , mazot , on numara yağ  gibi çeşitli kaynaklar ile harcarlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrikli motorlar her geçen gün artsa bile , Dünya’nın bir çok ülkesinde halen motorlu taşıtlar çevreye zarar vermekte. Soluduğumuz havayı zehirlemektedir.  Yanıcı olan her madde , yandıktan sonra koku ve karbondioksit yayar. Motorlu taşıtların çevreye etkisi hakkında detaylar şöyledir:

Havanın piston içerisinde sıkıştırılıp 500 derece civarına kadar yükselen sıcaklıktaki silindir içerisine püskürtülen yakıtın ateş alması ve yanma sonucunda egzozdan atılan HC Hidro karbonlar ve Karbon Monoksitin katalitik konvertörlerde tekrar yakılarak Karbon dioksite dönüştürülmeleri ve bunu egsoz dan dışarı kirli olarak atması sonucu , insanlar olumsuz etkilenmekte , uzun süre bu kirli havayı soluduğumuz zaman  zehirlenme ihtimali olmaktadır. Yıllar boyunca motorlu taşıtların egsozlarından çıkan dumana mağruz kalmak , insan akciğerinde çeşitli kanserojen hastalıklara yol açmaktadır. Aynı zamanda bu günün insanları değil , gelecekte yaşayacak olan insanlara da bir hakarettir. Çünkü bu kirli gazlar gezegenimizin atmosferinde delik açılmasına neden olmuştur.

Dizel yakıtlı motorlu taşıtların çevreye etkisi de , benzinli motorlular ile eş değerdir. Motorların çevreye yaydığı Azot Oksitler ve motoryağlama yağlarından, çeliğin kaplandığı Nikel, Kadmiyum ve Çinko gibi metallerden ortaya çıkan ve egzozdan atılan partikül maddelerin içindeki Kadmiyum, Çinko ve Nikel gibi metallerin çevreye ve canlılara verdiği zararlar , astım koah gibi hastalıklar , solunum yoluna bağlı türeyen hastalıklar türemiştir.

Günümüzde çevre dostu elektrikli motorlu taşıtlar , her geçen gün kullanıcı kitlesini arttırmakta , bu da çevreye olan kötü etkinin azalmasına sebep olmaktadır.  Motorlu taşıtların , egzoz kısımlarına filtre takılması da çevre kirliliğini önlemek için atılacak bir adımdır. Günümüzde araç muayene istasyonları bu görevi yerine getirmekle hükümlüdür.  Motorlu taşıtın filtresiz egzozundan çıkan duman , bitki ve çiçek türlerine doğrudan temas ettiğinde , o bitkiyi kurutur ve kök çürümesine sebep olur.  Bu yüzden kullanılan her egzoz filtresi , ya da yeni nesil elektrikli motorlu taşıtlar; hem daha sağlıklı bir yaşama , hem daha sağlıklı bir geleceğe , hemde daha temiz bir hava olmasını sağlar.

Motorlu taşıtların çevreye etkisi konusu burada bitmiştir. Motorlu taşıtların zararları
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın