Mimar Sinan Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

yorumsuz
713 views
Mimar Sinan Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

 

Merhabalar bu yazımızda Mimar Sinan kimdir , Kısaca Mimar Sinan hayatı ve hakkında bili vereceğiz. Araştırma ödeviniz ya da bilgi edinme ödevi için geldiyseniz tek sayfa çıktı olarak kullanabilirsiniz. Sitemizi arkadaşlarınıza önermeyin. Sadece sen bil. ödev Tek sende olsun.

 

 

 

 

Mimar Sinan

Türk mimarlık tarihinin en büyük ismi şüphesiz Mimar Sinan’dır. Sinan sadece Osmanlı mimarisinin değil dünyanın da en büyük mimarlarından birisidir. Kimliği, doğup büyüdüğü zaman ve coğrafi sınırların çok ötesine geçen bu büyük mimarın eserleri de mensubu bulunduğu imparatorluğun büyüklüğüne yaraşır bir sahayı kaplamakta, birçok ülkeyi içine alan geniş bir coğrafya çağının şahidi olmaya ve Osmanlı kimliğini yaşatmaya devam etmektedir. Ne zaman doğduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte doğumu 1491’in öncesi olarak bilinmektedir.

Mimar Sinan’ın inşa ettiği eserlerin sayısı ile ilgili farklı listeler verilmektedir. Ancak döneme ait kaynakların karşılaştırılmasıyla ona ait eser listesini 452’ye kadar yükseltmek mümkündür. Ama bu listeyi onun ömrü yanında yayıldığı geniş coğrafyayı, devrin ulaşım ve teknolojik imkanları ile üstlendiği görevleri dikkate alarak değerlendirmek gereklidir. Yaklaşık 100 yıl ömür süren Mimar Sinan bu kadar eserin her birisini bizzat kendisi inşa etmemiş, ayrıntılarla birebir ilgilenmemiş, bazı yapıların sadece planlarını çizmiş, projeleri değerlendirmiş, Reîs-i mimârân; Mimarbaşı olarak süreçleri yardımcıları vasıtasıyla denetlemiş ve yönetmiştir.

48 yaşında Mimarbaşılık görevini üstlenen ve vefatına kadar “Reîs-i mimârân” kalan Sinan mesleğinde kaydettiği aşamayı üç yapıyla tanımaktadır. Birincisi “çıraklık eserim” dediği Şehzade Camii’dir. 1548’de tamamlanan bu külliye ile ilk büyük sultan camisini tamamlamıştır. İkincisi, “kalfalık eserim” dediği Süleymaniye Külliyesi’dir. 1557’de biten bu yapı ile İstanbul’un ve Osmanlı imparatorluğun en görkemli yapılarından birisini tamamlamıştır. “Ustalık eserim” dediği yapı ise Edirne’de, II. Selim adına inşa ettiğini Selimiye Camii’dir. Selimiye tamamlandığında 83 yaşındaydı ve bundan dolayı “Koca” olarak anılıyordu . 1584’de Hacca giden Sinan, Hac dönüşünde, 100 yaşı civarında idi ve görevini büyük bir coşkuyla, vefat ettiği 1588’e kadar sürdürdü.

Mimar Sinan Bazı Önemli Yapıları

At Meydanı (İbrahim Paşa) Sarayı
Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı
Bali Paşa Camii
Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi
Şehzade Camii
Selimiye Camii
Süleymaniye Külliyesi
Büyükçekmece Külliyesi
Büyükçekmece (Sultan Süleyman) Köprüsü
Büyükçekmece Sultan Süleyman Kervansarayı (Kurşunlu Han)
Büyükçekmece Sokollu Mehmet Paşa Mescidi
Defterdar Mahmut Çelebi Mescidi
Gazi İskender Paşa Külliyesi
Gazi İskender Paşa Camii
Gazi İskender Paşa Türbesi
Güzel Ahmet Paşa Türbesi

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın