Michael Jackson Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
1.024 views
Michael Jackson Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Selam bu yazımızda kendi malum yerine kendisi muamele yapmak için kaburga kemiklerini aldırdığı söylenilen Dünyaca ünlü insan Michael Jackson’u tanıyacağız. Michael Jackson kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi verip , kütüphane kaynaklı biyografisini kısa özet şeklinde paylaşıyoruz. Ödev için uygundur. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

MİCHAEL JACKSON (D. 29 Ağustos 1958, Gary, Indiana – Ö. 25 Haziran 2009, Los Angeles, Kaliforniya)

Amerikalı, zenci pop müzik ses sanatçısı. Ünü Amerika sınırlarını aşarak, dünya pop müzik tarihine damgasını vurmuş; çıkardığı hemen hemen bütün albümler hit olmuş ve tüm zamanların en iyi satış rakamlarına ulaşmıştır. Benzersiz ve kendine özgü dansıyla, sansasyonel özel hayatıyla, eğlence sektörüne getirdiği farklı solukla, 70’li yıllardan günümüze değin süren müzik kariyeri boyunca dünya çapında bir “pop idolü” haline gelmiştir. 29 Ağustos 1958 tarihinde, Amerika’nın indiana Eyaleti’nin, Gary şehrinde doğdu. On çocuklu bir ailenin sekizinci üyesi olarak dünyaya gelen sanatçının tam adı, Michael Joseph Jackson’dır.

60’lı yılların başlarında büyük erkek kardeşleri, Jackie, Tito ve Jermaine, babaları tarafından organize edilen “The Jackson Brothers” adında bir grup kurarak, kulüplerde şarkı söylemeye ve yarışmalara katılmaya başladılar. Dönemin yarışmalarının birçoğunda birinci oldular.Ününü tüm dünyaya duyuran Jackson kardeşler, uluslararası konserler serisine 1972’de İngiltere’den başladılar ve gittikleri her yerde kapalı gişe yaptılar.1976-1984 yılları arasında, ağırlıklı kendi parçalarından oluşturdukları albümler ve single’larla kariyerlerinde yükselmeye devam etti.1982 yılı, ünlü pop yıldızı için neredeyse bir dönüm noktası oldu. Jackson’ı hemen hemen bugün bulunduğu noktaya getiren veefsaneleştiren albüm, “Thriller”, Epic Records’tan yine Quincy Jones prodüktörlüğünde müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

Michael, Hayvenhurst’te ailesiyle birlikte yaşadığı evi terk ederek, 2700 dönümlük dev bir alana kurulu Neverland çiftliğini satın aldı ve orada gözlerden uzak yaşamaya başladı. Çok küçük yaşta hayata atılmak zorunda kaldığı için, özlemini kurduğu çocukluk günlerini yaşayabilmek adına, lunaparktan hayvanat bahçesine, büyükçe bir göle kadar kendine apayrı bir dünya kurdu bu çiftlikte. Ancak ileriki yıllarda, çiftliğinde misafir ettiği minik arkadaşlarına cinsel tacizde bulunma suçuyla yargılandı.2002 yılında bir konser için gittiği Berlin’deki otel odasının penceresinden, küçük bebeğini sarkıtarak büyük tepki topladı.005 yılının Haziran ayında, hakkında açılan on davanın tamamından beraat eden Jackson, Bahreyn’e yerleşti. Burada zamanını yeni besteler yaparak ve Katrina Kasırgası mağdurlarına ithafen “I Have This Dream” şarkısını yazarak geçirdi.

Michael Jackson 25 Haziran 2009 tarihinde, Los Angeles şehrindeki malikanesinde baygın halde bulundu. Kişisel doktorunun ve de New York İtfayesi’nin ilkyardım ekiplerinin müdahaleleri yeterli olmayınca, Ronald Regan UCLA Hastanesi’ne kaldırıran Jackson, 21:26’da dünyaya gözlerini yumdu.28 Ağustos 2009 tarihinde yapılan adli tıp açıklaması, Jackson’ın ölüm nedenini cinayet olarak gösterdi.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın