Memeli Hayvanlar isimleri ve özellikleri

yorumsuz
635 views
Memeli Hayvanlar isimleri ve özellikleri

Memeli hayvanlar nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Kısa özet olarak ödev için gagalı keseli plesantalı memeliler isimleri ve özellikleri paylaşıyoruz. Bilgilerin tamamı güncel ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Memeli Hayvanlar – Memeliler

 •  Hayvanlar aleminin en gelişmiş olduğu sınıftır.
 • Üyeleri uçma, yüzme, tutma, yakalama, koşma gibi fonksiyonları gerçekleştirebilmek için değişime uğramıştır.
 • Akciğer solunumu görülür. Alveol yapılı akciğer memelilere özgüdür.
 • Vücut örtüleri kıldır.
 • Kalpleri iki kulakçık ve iki karıncık olmak üzere dört odacıktan oluşur. Kalplerinde ve vücutlarında oksijence zengin ve fakir kan ayrı ayrı dolaşır.
 • Sıcakkanlı canlılardır. Vücut ısılarını ayarlayabilirler.
 • Temel azotlu atıkları üredir.
 • Tamamında iç döllenme, çoğunda ise iç gelişme görülür.
 • Dişilerinde süt bezleri bulunur. Yavrularını sütle beslerler. Yavru bakımı vardır.
 • Ter ve yağ bezleri vardır. Kaslı diyaframa sahiptirler. Bu yapı gövdeyi karın ve göğüs boşluğuna ayırır.
 • Olgun alyuvarlarında çekirdek bulunmaz. Böylece daha fazla hemoglobin bulundururlar.

Not: Akciğerlerinin alveollü, olgun alyuvarlarının çekirdeksiz olması solunum gazlarının alışverişini ve taşınımını hızlandırır. Bu nedenle metabolizmaları hızlıdır.

Memeli hariç diğer omurgalıların olgun alyuvarları çekirdeklidir.

Ornitorenk, dikenli karınca yiyen, koala, kangru, opassum, yarasa, balina, yunus, kirpi, fok, fil, maymun ve insan bu grubun bazı örnekleridir.

Not: Sindirim artıkları diğer omurgalılardaki gibi üreme hücreleri ve idrarla aynı açıklıktan atılmaz. Dışkı sindirim kanalının sonundaki açıklıktan yani anüsten atılır.

Memeliler gagalı, keseli ve plasentalı olmak üzere üç grupta incelenir.

Gagalı memeli Hayvanlar

Ornitorenk ve dikenli karınca yiyen, yumurta bırakan memelilerdir. Diğer memelilerden farklı olarak yumurtalarında bol miktarda besin (vitellus) bulundururlar. Yumurtadan çıkan yavrular meme uçları olmayan anne karnından süt emerler.

Keseli memeliler

Koala, kanguru, bandikot ve opassum bu grubun örnekleridir. Gelişimini tamamlamadan yavru annenin karın kısmında bulunan bir keseye geçer. Bu kesedeki süt bezlerinden beslenerek gelişir. Örneğin, döllenmeden 33 gün sonra doğan bir kırmızı kanguru yavrusu, yaklaşık olarak bal arısı büyüklüğündedir. Arka ayakları gelişmemiştir. Yavrunun ön üyeleri, üreme kanalından çıktıktan sonra sürünerek annesinin kesesine ulaşmak için yeterli güce sahiptir. Bu yolculuk birkaç dakika içinde tamamlanır. Kesedeki süt bezlerinden beslenen yavru gelişimini tamamlar.

Plasentalı memeli Hayvanlar

Memelilerin en büyük grubudur. Embriyonik gelişimlerini rahimde (uterusda) tamamlarlar. Anne ve embriyo arasındaki madde alış verişi plasenta adı verilen bir yapı ile gerçekleşir. Yarasa, balina, yunus, fok, kirpi, fil, maymun ve insan bu gruba ait örnekleridir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın