Mayozu Açıklayan Elektronik Sunu

yorumsuz
547 views
Mayozu Açıklayan Elektronik Sunu

Merhaba bu yazımızda biyoloji ödevi olan mayoz nedir , mayoz bölünme neye denir , mayoz hakkında bigi vereceğiz , mayozu açıklayan elektronik sunu hazırlayınız. Animasyon , video vb. ödevini sizler için yapıyoruz. Buradan aldığınız bilgilerle bir sunu hazırlayabilirsiniz. Video hazırlamak için  camtasia programı indirip kullanabilirsiniz. Ya da hazır kullanın ama yakalanırsınız söyleyim. Hazırını da sizler için sayfanın en altında paylaşıyorum.

 

 

 

 

Mayoz

Mayoz Bölünme bir diploit ökaryotik hücrenin bölünerek genelde gamet olarak adlandırılan haploit hücrelere bölündüğü hücresel bir süreçtir. Gamet hücresinde kromozom sayısının azalmasıyla sonuçlanan “mayoz”, Yunanca’da “daha küçültmek” anlamına gelen meioun kelimesinden gelmektedir.

Mayoz Bölünme

Mayoz Bölünme, bir çeşit çekir­dek bölünmesi. Özgün hücredeki kro­mozom sayısının yarısına, yani haplo­id sayıda kromozoma sahip yavru hüc­relerle sonuçlanan, genellikle ardışık iki hücre bölünmesi. Eşeysel hücrele­rin kaynağını oluşturan ve 46 kromo­zoma sahip olan bazı özel hücrelerin her biri mayoz bölünme sonucu 23’er kormozama sahip 4 yavru hücreye dö­nüşür. Böylece eşeysel hücrelerin 23’er kromozom taşımaları sağlanmış olur. Mayoz bölünme birbirini izleyen iki bölünme olayının sonucunda oluşur. Bunlardan ilkine Mayoz I, ikincisine de Mayoz II bölünmesi denir. Mayoz I’den önceki interfazın son döneminde gerçekleşen DNA miktarı bir kat çoğa­lır. Bu dönemde kromozomlar hâlâ diploittir. Mayoz I bölünme dönemi sonunda ortaya çıkan iki hücrenin her biri diploid miktarda DNA taşırken, kromozomları haploittir, yani DNA miktarı kaynak hücrenin yansı kadar­dır. Mayoz I bölünme sonucu ortaya çıkan iki hücreden her biri mayoz II döneminde ikiye bölünür. Böylece ana hücrenin dört yavru hücreye dönüşme­si sağlanmış olur. Mayoz II bölünmesi sonucu ortaya çıkan hücrelerin dördü de haploid DNA taşırlar. Haploid DNA ve haploid kromozom (23 tek kromozom) içeren dişi ve erkek eşey hücrelerinde, diploid kromozoma (23 çift kromozom) sahip olan bir zigot hücresi ortaya çıkar.

 

MAYOZ BÖLÜNME EVRELERİ

Mayoz bölünme birbirini izleyen iki bölünme aşamasından oluşur.

MAYOZ I

İnterfaz

Mitoz bölünmedeki hazırlık evresi ile aynıdır.

Profaz I

  • Çekirdek zarı ve çekirdekçik eriyerek kaybolur.
  • Zıt kutuplara doğru çekilen, kendilerini interfazda eşlemiş olan sentrozomlar arasında iğ iplikleri oluşturulur.
  • Şekil ve büyüklük bakımından aynı olan, biri anneden diğeri babadan gelen karşılıklı homolog kromozomlar yan yana gelir ve birbirlerine değerler.
  • Homolog kromozomların yan yana gelerek oluşturduğu bu 4 kromatitli yapıya “tetrat” denir. Bu sırada homolog kromozmların kardeş olmayan kromatitlerin birbirine sarılmasına “sinapsis” denir.
  • Sinapsis durumunda kromatitlerin birbirine temas eden noktalarına kiyazma ismi verilir.

 

Mayoz Elektronik Sunu indir: mayoz bolunme

Mayoz Elektronik Sunu indir Farklı : mayoz bölünme sunum2

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın