Mayoz Bölünme Özet Konu Anlatımı Ve Bilgiler

yorumsuz
2.287 views
Mayoz Bölünme Özet Konu Anlatımı Ve Bilgiler

 

Bu bölümde mayoz bölünme hakkında anlaşılır bir dilde özet şekilde bilgi vereceğiz mayoz bölünme nedir aşamaları nelerdir , evreleri nelerdir , özellikleri nelerdir kısaca sizler için paylaşıyoruz. Bilgiler birçok siteden alıntı yapılarak toplanmış özet hale getirilmiş sizlere sunulmuştur.

 

 

 

 

 

Mayoz Bölünme

Mayoz bölünmei eşeyli üremeyle çoğalan canlıların gamet oluşumu yani erkek veya dişi üreme hücrelerinin oluşumunda etkili olan özel bir bölünme şeklidir. Mayoz bölünmede diploit (2n kromozom taşıyan hücre) hücrelerden haploit (olgun üreme hücrelerden bulunan kromozom) hücreler oluşmaktadır. Mayoz bölünmenin özelliklerini, önemini ve amacını daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Kısaca mayoz bölünmenin özellik ve önemini kısaca ifade edecek olursak, mayoz bölünme eşeyli üreme yapan canlı türlerinin kromozom sayılarını sabit tutar ve kalıtsal çeşitliliği sağlamaktadır.

 

MAYOZ BÖLÜNMENİN ÖZELLİKLERİ

– Mayoz bölünme geçiren eşey ana hücresi diploit (2n) kromozomludur.
– Bölünme sonunda oluşan üreme hücreleri (spermler ve yumurta) haploit (n) kromozom taşır.
– Mayoz bölünmede birbirini takip eden iki bölünme gerçekleşir.
– Eşeyli üreyen canlılarda eşey hücrelerinin (gamet) oluşumunu sağlayan özel bir bölünme şeklidir.
– Mayoz bölünme başlamadan önce eşey ana hücresi, mitoz bölünmede olduğu gibi interfaz evresi geçirir.
– Mayoz I’de ana hücrenin yarısı kadar kromozom taşıyan iki yavru hücre meydana gelir.
– Mayoz II de kromozom sayısı değişmeden dört hücre oluşur.

 

MAYOZ BÖLÜNME EVRELERİ

HAZIRLIK EVRESİ (İNTERFAZ) : Kromatin iplik duplikasyon (replikasyon) ile kendini kopyalar, kardeş kromatidler oluşur.

1.EVRE (PROFAZ EVRESİ) : Kromatin iplikler kromozom durumuna geçer. Her kromozom, iki kromatitten oluşur. Homolog kromozomlar yan yana gelerek birbirine sarılır. Bu olaya sinapsis denir. Sinapsis sonucu her biri dört kromatitten oluşan tetratlar oluşur. Homolog kromozomlar arasında GEN (parça) ALIŞ VERİŞİ meydana gelir. Bu olaya Krossing-Over denir. Bu olayla aynı türün bireylerinde farklı özellikler ortaya çıkar, kalıtsal çeşitlilik (varyasyon) artar. Çekirdek zarı ve çekirdekçik erir. Eşlenen sentriyoller hücrenin kutuplarına çekilirken aralarında iğ iplikleri oluşur.

2.EVRE (METAFAZ EVRESİ) : Mayoz Bölünme 2. evresinde homolog kromozomlar hücrenin ekvator düzleminde dizilerek iğ ipliklerine tutunurlar.

3.EVRE (ANAFAZ EVRESİ) : Mayoz Bölünme 3.evresinde homolog kromozomlar iğ ipliklerinin kısalmasıyla birbirinden ayrılarak zıt kutuplara doğru çekilirler. Kromozom sayısı bu evrede yarıya iner.

4.EVRE (TELOFAZ EVRESİ) : Mayoz Bölünme 4.evresinde kromozomlar kutuplarda toplanır. Çekirdek zarı ve çekirdekçik oluşur. Sitoplazma boğumlanarak ikiye bölünür ve 2 tane haploit hücre oluşur. Oluşan bu hücreler kalıtsal bakımdan birbirinden farklıdır.

MAYOZ 2 : Mitoz bölünmeye benzer fakat interfaz evresinde DNA eşlemesi görülmez. Kromatitler birbirinden ayrılır. Profaz II, Metafaz II, Anafaz II, ve Telofaz II evresi ve sitoplazma bölünmesi sonunda n sayıda kromozom taşıyan dört yavru hücre oluşur. Bu hücrelerden biri gelişerek dişilerde yumurta oluşturur, diğer üçü atılır. Erkeklerde ise dördü de sperm hücrelerine dönüşür.

Önemi: Mayoz bölünme ile türe ait kromozom sayısı korunur. Tür içi biyolojik çeşitlilik sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın