Masal ve Hikaye Okumanın Çocuklara Faydaları

1 yorum
3.388 views
Masal ve Hikaye Okumanın Çocuklara Faydaları

Masal ve hikaye okumanın çocuklara faydaları nelerdir , ne gibi faydaları olabilir bu yazımızda buna bir açıklık getireceğiz.  Bu konuya etkinlik ödevi için geldiyseniz doğru adrestesiniz ödeviniz için kullanabilirsiniz.

Masal ve Hikaye Okumanın Çocuklara Faydaları

Masallar ve hikayeler çocukların hayal güçlerini geliştirir. Onlara yeni dünyalar sunar. Film izlemek, resimli kitaplara bakmak gibi değil, anlatılanı zihninde canlandırma, kendi prensesi, kendi kurdunu düşünebilme heyecanı yaşamasına olanak tanır çocuklara. Elbette özelliklerinde de sayıldığı gibi, masal kendinden menkul öğütler içermektedir. Ancak güzel olanı masal bunları dikte ya da empoze etmeye çalışmaz. Masal bittikten sonra ‘Kırmızı başlıklı kız nerede yanlış yapmış?’ yazmaz… Amaç ‘Öğretmek’ değil ‘Edindirmektir’ altı çizilen değeri, davranışı, tutumu edindirmektir.

Masalların başlı başına terapötik bir katkısı vardır çocuk dünyasına. Çünkü çocuk nasıl ki oyunlarda bağırır, kırar, yaptığı kuleleri bozar ve ne olursa olsun oyun yeniden ve yeniden inşa edilebilir ve onarılabilir bir mekanizmadır kendi içinde, masalda da bu vardır. Karakterler zorluk çeker, üzülür, korkar, ağlar, yalnız kalır ama sonunda sorunlar çözülür.  Çocukta büyüme yolundaki bu zorlu süreçte bunu görmeye ihtiyaç duyar. Annem gitse de gelecek, yağmur yağsa da duracak, kule yıkılsa da yeniden yükselecek gibi. Çocuğun bu onarım ihtiyacı ileriye yönelik duygusal sağlıklılık adına ciddi bir yatırımdır. Bu ihtiyacı oyun, masal, iletişim, sevgi yoluyla karşılanan çocuklar, yetişkinlik hayatlarında zorluklarla mücadele eden ve dingin günlerin gelmesini heyecan ama sükunet ile bekleyebilenler olmaktadırlar.

Masal boyunca çocuklar kendilerini masal içindeki bir karakter yerine koyarlar. Karakterin hayatına, hayallerine, duygularına ve problemlerine onun gözünden bakma fırsatı bulurlar. Bu, çocuklarda empati yeteneğini geliştirir.

Masallar ve hikayeler fantastik öğeler barındırsa da gerçek hayattan bağımsız değildir. Ana karakterin başına kötü olaylar gelir. Çocuk karakterle özdeşim kurduğu için korku, öfke, üzüntü gibi olumsuz duygular yaşayabilir. Fakat tüm bunları güvenilir bir ortamda, güvendiği yetişkinler yanındayken yaşar. Bu güven ortamı çocuğa farklı dünyaları sağlıklı bir şekilde keşfetme  imkanı sağlar. Çoğu masal ve hikaye genellikle mutlu sonla biter. İyiler kazanır, kötüler kaybeder. Bu, çocukların zihninde umut ve güven değerlerinin oluşmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Masal ve Hikaye Okumanın Çocuklara Faydaları (1 Yorum)