Mantarların özellikleri kısaca

yorumsuz
629 views
Mantarların özellikleri kısaca

Mantarların özellikleri nelerdir kısaca mantarlar alemi hakkında bilgi veriyoruz. Hangi mantar diye sormayın maddeler halinde mantarlar ve özellikleri paylaşıyoruz. Tamamı güncel ve yeni bilgilerdir. Kütüphane kaynakçalı güncel resimli kitaptan alıntı yapıldı. Ödev için kullanılabilir. Başlayalım.

 

Mantarların özellikleri

  • Ökaryot olup çoğu çok hücrelidir. Bira mayası gibi bazı türleri tek hücrelidir.
  • Kloroplast içermediklerinden fotosentez yapamazlar. Parazit ya da saprofit (ayrıştırıcı) olarak yaşayan heterotrof canlılardır.
  • Saprofit mantarlar, hücre dışına enzim salgılayarak organik atıkları inorganik maddelere dönüştürerek madde döngülerinde önemli rol oynarlar.
  • Hücre duvarları vardır. Bu yapı bitkilerdeki gibi selüloz yapılı değildir. Kitin adı verilen bir polisakkaritten oluşur.
  • Mantarlar ; bakteri ve hayvanlar gibi glikozun fazlasını glikojen olarak depolarlar.

 

Bir hücreli mayalar hariç, mantarların vücutları hif olarak adlandırılan ince iplikçiklerden oluşur. Hifler birbiri içinde dallanıp birleşerek miselyum yapılarını meydana getirir. Miselyumlar mantarın toprağa tutunmasını sağladığı gibi beslenmesine yardımcı olur. Miselyumdan dışarı salgılanan enzimler polimer besinlerin sindirilmesini sağlar. Oluşan monomerler miselyumlar yardımıyla emilerek alınır.

Mantarların özellikleri arasında bir diğer unsur ise genellikle hem eşeyli hem de eşeysiz üreme görülür. Bazı türleri sadece eşeysiz ürerken, bazı türleri sadece eşeyli ürer. Mantarlar mitoz ya da mayoz bölünme yoluyla üretilen sporları salarak ürerler. Çok fazla miktarda üretilen sporlar rüzgâr ve su gibi faktörlerle taşınır. Uygun ortamlara yerleşen sporlar çimlenerek miselyumları oluşturur. Bu özellikleri sayesinde mantarlar geniş alanlara yayılma şansı bulmuşlardır.  Bazı mantarlarda tomurcuklanma ile eşeysiz üreme görülür.

Mantarları Bitkilerden Ayıran özellikler

• Hücre duvarlarında selüloz bulunmaması
• Kök, gövde ve yaprak gibi yapısal formlarının bulunmaması
• Kloroplast organelini bulundurmamaları
• Tüketici organizmalar olmaları

Likenler

Likenler mantar hiflerinin oluşturduğu bir ağın içinde tutulan, milyonlarca fotosentetik mikroorganizmanın oluşturduğu mutualistik bir birliktir. Alg fotosentez ile ürettiği besinlerin bir kısmını mantara vererek ona besin sağlar. Mantar oluşturduğu yoğun hif tabakası ile algin korunmasını sağlar. Aynı zamanda alg fotosentez için gerekli olan su ve bazı mineralleri mantardan alır.

Mikorizalar

Mikorizalar bitki kökleri ve mantarların oluşturduğu mutualistik birliklerdir. Mantar kökleri anlamına gelen Mycorrhizae kelimesi, bitkilerin kök hücreleri ile mantar hiflerinin oluşturuğu yapıyı ifade eder. Mikorizayı oluşturan hiflerden meydana gelen miselyumun uzantıları, bitki köklerinin emici yüzey alanını büyük ölçüde artırır. Topraktan daha fazla su ve mineral alan bitkilerin büyüme hızı artar. Bitkiler ürettikleri organik besinlerin bir kısmını mantarlar ile paylaşır. Böylece iki canlı karşılıklı olarak yarar sağlamış olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın