Maksim Gorki Kimdir Kısaca hayatı Biyografisi

yorumsuz
547 views
Maksim Gorki Kimdir Kısaca hayatı Biyografisi

 

Bizim biyografi farklıdır. Maksim Gorki kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Maksim Gorki yaşamı kariyeri biyografisi sizler için kısa özet şekilde tek sayfa olarak paylaşıyoruz. Ödev için kullanabilirsiniz. Kıymet bilin.

 

 

 

 

MAKSİM GORKİ (D. 28 Mart 1868 – Ö. 18 Haziran 1936)

Aleksey Maksimoviç Peşkov,  daha çok bilinen adı ile Maksim Gorki , 1 Mayıs marşı’nın söz yazarı, sosyalist gerçekçi yazımın öncüsü politik eylemcidir. 1 yaşında tamamen öksüz kalır, anneannesi ve büyük babası tarafından Astrahan’da büyütülür. Masalları ile büyüdüğü anneannesinin üzerinde büyük etkisi vardır. Gorki yalnızca birkaç ay okula gidebilir. 8 yaşında çalışmaya başlar, bu sayede Rus işçi sınıfının yaşamını yakından tanır.Yoksullukla ve acıyla dolu bir hayat sürdüğü için Rusça’da acı anlamına gelen Gorki takma adını kullanmaya başladı. 1895’te St. Petersburg’da yayınlanan bir dergide çıkan Çelkaş adlı öyküsü ile ünlendi. Ardından Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız öyküsü yayınlandı. Ünü hızla yayıldı. Bu öyküler kadar başarılı olmayan bir dizi roman ve öykü daha yazdı. Gorki’nin 1898 yılında yayınlanan ilk kitabı Hikaye Denemeleri çok beğenilir ve yazarlık kariyerinin başlangıcı sayılır.

Gorki 1905’de Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi’ne resmi olarak üye olur ve bolşeviklerle beraber hareket eder.1905 Devrimi’nde önemli bir rol oynayan Bilgi isimli bir yayın evi kurar.  Burada partilerde çeşitli görevlere bulunduktan sonra fikir ayrılıkları yaşamıştır. 1921 Ekim ayında tüberküloza yakalanır ve İtalya’ya göçer. 1921-1929 arasındaki yıllarını tekrar İtalya’nın Sorrento kentindeki villasında geçirmiştir.1932’de Stalin Gorki’yi ülkeye kesin dönüş yapmaya çağırmış ve ülkesinde büyük bir memnuniyetle karşılaşacağını garantilemiştir. Aleksandr Solzhenitsin’e göre Gorki kendi ilgileri nedeniyle dönmüştür. Gorki’nin Faşist İtalya’dan geri dönüşü Sovyet zaferinin büyük bir propagandası olur.

1930’larda dünyanın en büyük uçaklarından olan Tupolev ANT-20’ler de Maksim Gorki olarak isimlendirilmiştir. Ancak Stalinist baskı arttıkça ve özellikle 1934 yılının aralık ayındaki Sergey Kirov Suikastı’ndan sonra Gorki Moskova’daki evinde bir nevi hapis hayatı yaşamıştır. Son dönem yapıtlarının hemen hepsinde devrim öncesi dönemi ele almıştır.Oğlunun Mayıs 1935’deki ani ölümünü takiben Gorki de, 1936 yılında Haziran ayında öldü. Her ikisinin de ölümü şüphe altındadır. Zehirlendikleri iddia edilmiş, ama bu iddia hiç bir zaman ispatlanamamıştır.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın