Leonardo Di Caprio Kimdir Kısaca hayatı Biyografisi

yorumsuz
526 views
Leonardo Di Caprio Kimdir Kısaca hayatı Biyografisi

 

Selam bizim biyografi özeldir. Leonardo Di Caprio kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Leonardo Di Caprio yaşamı biyografisi kütüphane kaynaklı bilgilerle kısa özet şeklinde sizlere sunulmuştur. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

LEONARDO DİCAPRİO( D.11 Kasım 1974 )

Leonardo Wilhelm DiCaprio (d. 11 Kasım 1974, Hollywood Kaliforniya) üç kez Oscar’a aday gösterilmiş Alman asıllı ABD’li oyuncudur. Babası George DiCaprio, çizgi roman dağıtıcısı; annesi Irmalin DiCaprio avukattır. Adam Farrar üvey kardeşidir. Daha bir yaşındayken annesi ve babası ayrılık kararı aldılar. Leonardo üç yaşındayken en çok sevdiği çocuk programına çıktı. Adını Leonardo Da Vinci’den almıştır.

1989’da kariyerine Parenthood dizisinde Garry Buckman rolü ile başladı. İki yıl sonra 1993’te Robert De Niro ve Ellen Barkin ile birlikte This Boy’s Life isimli filmde yer aldı. Aynı yıl özürlü bir genci canlandırdığı What’s Eating Gilbert Grape filmiile 19 yaş 90 günlük iken En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’na aday gösterildi. 1995 yılında The Basketball Diaries ve Total Eclipse filmlerinde yer almış, 1996 yılında Romeo + Juliet filminde Romeo’u canlandırmış ve Berlin Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncuya verilen Silver Berlin Bear ödülünü kazanmıştır. Ayrıca filmden 147 milyon dolar almıştır.

1997 yılında Jack Dawson rolüyle Titanik filminde yer aldı. Film tüm zamanların en çok izlenen filmi olmuş, 11 Akademi Ödülü kazanmıştır.2004 yılında bir başka Martin Scorsese filmi olan The Aviatorfilminde Howard Hughes’u canlandırmış ve Altın Küre kazanmıştır. Oscar, BAFTA, Screen Actors Guild gibi ödüllere aday olmuştur.2010 yılında Christopher Nolan’ın son filmi Inception’da Cobb rolünü üstlenmiştir. Ayrıca 2011 yapımı Martin Scorsese filmi olan The Rise of Theodore Roosevelt filminde Theodore Roosevelt’i canlandırmıştır.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın