Kutup Bölgelerinin Bitki Formasyonları ve özellikleri

yorumsuz
970 views
Kutup Bölgelerinin Bitki Formasyonları ve özellikleri

Selam bu yazımızda Dünya üzerinde bulunan bitki kuşaklarından kutup bölgeleri iklim kuşağı , bitki formasyonları nelerdir , hangileridir , özellikleri nelerdir? sorusunu kısaca kütüphane kaynaklı cevaplıyoruz. Bitki kuşakları araştırma ödeviniz için 4 çeşidi de ayrı ayrı sitemizde bulabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Dünya üzerinde, dört büyük bitki kuşağı bulunmaktadır. Bunlar; 1. Tropikal kuşağın bitki formasyonları, 2. Subtropikal kuşağın bitki formasyonları, 3. Orta kuşağın bitki formasyonları ve 4. Kutup bölgelerinin bitki formasyonları kuşaklarıdır.

Kutup Bölgelerinin Bitki Formasyonları

Kutup bölgelerinin bitki formasyonları, kutup daireleri ile kutup noktaları arasında kalan bölgeleri içermektedir. Çok düşük sıcaklıklar, çok soğuk, karanlık ve uzun geçen kış mevsimi ile karakterize edilir. Bu kuşak içersinde; 1. Ormanlı tundra formasyonu, 2. Tundra formasyonu, 3.Subpolar çayırlar ve 4. Kutbi çöller yer almaktadır. Orta kuşağın iğne yapraklı konifer ormanlar bölgesinin kutup dairelerine yakın bölgelerinde, ormanlı tunda kuşağı uzanmaktadır. Burada huş ve kavak türleri ile tundra türleri yer alır. Kutup noktalarına doğru gidildikçe orman kaybolur ve asıl tundra kuşağına geçilir. Tundra bölgesinde, donmuş toprak yaz mevsiminde kısa sürelik çözülür ve bu çözülmüş toprak yüzeyinde yastık ve küme şeklinde, soğuğa dayanıklı ot türleri yetişmektedir.

Kutup kuşağındaki nemin fazla olduğu kesimlerde Subpolar çayırlar hakimdir. Kutbi çayırlar. Greenland (Yeşil Arazi), İzlanda ve Alaska kıyılarında geniş yer kaplar. Çayırların boyları kısa ve cücedir. Kutup noktalarına doğru gidildikçe daimi don altında kalan Kutbi çöllere geçilir. Buralar, bitkilerden yoksundur. Ancak sıcak çöllerin vahalarına tekabül eden, kuytu bölgelerde liken ve yosunlardan oluşan yeşillikler görülür. Kutup vahalarında çayırlar ve boyları bir metreyi geçmeyen huş, söğüt ve kızılağaç türleri yetişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın