Kuş türleri – Kuş çeşitleri resimsiz

yorumsuz
437 views
Kuş türleri – Kuş çeşitleri resimsiz

Kuş türleri nelerdir , kuş çeşitleri hangileridir , kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Hangi kuş türlerini tanıyorsunuz? Ödev için düzenlenmiş resimsiz kısa özet bilgilerdir. Farklı kaynaklardan bir çok bilgi toplanmış tek başlıkta toplanmıştır. Başka yerde yok kullanabilirsin.

 

Kuş türleri

İçinde yaşadığımız gezegende canlı türleri çok çeşitlilik ve farklılık göstermektedir.  Kuş familyası , 2019 yılı itibari ile 10 bin adetten fazla kuş türü bulunmaktadır. Bunlar hakkında kısa bilgi vermek gerekirse , insanlar gibi akciğer solunumu yaparlar. Vücut sıcaklıkları oldukça yüksektir,  kuluçkaya yatarlar ve yumurtlayarak çoğalırlar. Çeşitli kuş türleri ve kısa bilgiler aşağıda sıralanmıştır.
1-) Tavuk: Tavuk bir kuş türüdür. Kanatları vardır. Aslında tavuklarda uçabilir. Geçmişten günümüze uzanan yıllar sonucunda  zamanla uçma yetisini kaybetmişler ancak kısa mesafeli uçuşlar yapabilmektedirler.

2-) Penguen:

Penguen bir kuş türüdür. Ancak uçamazlar. Penguenlerin yaşam alanı olan deniz penguenlerin uçma yeteneğini engellemektedir. Binlerce yıl boyunca yüzme yeteneğini geliştirmiş , uçma yeteneğini zayıflatmıştır.

3-) Leylek

Leylek ülkemizde en çok sevilen kuş türlerindendir. Kanatlarını açtığı zaman 150 santim genişliğe kadar yer kaplayabilir. Göç eden bir kış türüdür. Yuvasını genellikle yükseklere yaparlar.

4-) Kanarya

Kanaryalar , ülkemizde evde beslemek için en çok tercih edilen kuş türüdür. ispinozgiller ailesinden gelmektedir. Sesi etkileyici ve kuvvetli olması oldukça dikkat çeker.

5-) Papağanlar

İnsan sesini kolaylıkla taklit edebilen , genellikle sıcak bölgelerde yaşamayı tercih eden kuş türüdür. Göç eden papağan türleri de bulunur. Yaz aylarında Türkiye ‘ de bazı bölgelerde yabani papağan görmek mümkündür.

6-) Muhabbet Kuşu

Genellikle yeşil ve mavi ve sarı renk tonunda olurlar. Değişkenlik göstermek ile birlikte 8 kelime ezberleyecek kadar beyin kapasiteleri vardır.  Taklit etmekten ve kendileriyle sohbet edilmesinden hoşlanırlar. Gözlerine bakılmaması gereken bir kuş türüdür.

7-) Doğan

Doğan Dünya’nın en hızlı kuş türüdür. Etcil bir hayvandır. Genellikle kendinden daha küçük kuşlar , yılan , tarla faresi vb ile beslenir. Saldırırken saatte 300 kilometreyi aşan bir hızla rakibini kovalayabilir.  Pençeleri oldukça serttir ve avını havada yakalayabilir.

8) Kartal

Kartallar gökyüzünün bilinen en büyük kuşlarıdır.  Uçarak en yükseğe çıkabilen tek kuştur. Etçil hayvanlardır. Bir kartal büyük bir keçiyi rahatlık ile avlayabilir.

9-) Deve Kuşu

Kuş türleri arasında yer alır ancak uçamazlar. Yumurtası diğer tüm kuş türlerinden daha büyüktür. Ayrıca kuşlar arasında en hızlı koşabilme yeteneğine sahiptir.  Ana vatanı Afrika’dır.

10-) Serçe

Serçeler oldukça küçük , çok çalışkan ve bir o kadar da sevimli  , doğa ile iç içe yaşayan , çok çalışkan ve zeki hayvanlardır. Bir serçe , kediyi rahatlıkla kandırabilir , onun ile oyun oynayabilir.  30 a yakın türü bulunur. Solucan ve toprak altı böcek gibi canlılar ana öğün yemekleridir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın