Kurtuluş savaşı kahramanları kimlerdir

yorumsuz
8.108 views
Kurtuluş savaşı kahramanları kimlerdir

 

Bu yazımızda kurtuluş savaşında adını tarihe yazdıran kahramanlarımızı bulacaksınız. İlkokul, ortaokul ve lise ödevi için uygundur. Kurtuluş savaşı kahramanları hakkında kadın ve erkek olarak sadece birkaçı verilmiştir.

Kurtuluş Savaşı Kadın Kahramanlar

Tayyar Rahmiye

Adanalı Rahmiye Hanım, 1920 yılında Türkler ile Fransızlar arasında yapılan Kurtuluş Savaşına katılmıştı. Savaşın ilk zamanlarındaki görevleri keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı ve bu görevlerini birçok kahramanlıkla gerçekleştirmiştir.

 

Çete Emir Ayşe

Aydın’ın kurtuluşu olan 7 Eylül tarihine kadar Yunanlarla savaşmıştı.

 

Gördesli Makbule

15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan ordusunun İzmir işgaliyle Batı Anadolu’yu işgale başlaması sonucu 7 Kasım 1921’de kocası Halil Efe ile Türk çetelerine katıldı. Yunan kuvvetleriyle çıkan çatışmalarda bulundu.

 

Hafız Selman İzbeli

Kastamonu’daki İLK KADIN MECLİS ÜYESİ, sıkı bir Atatürk hayranı ve kendi deyimiyle “Cumhuriyet kadını” idi.

 

Halime Çavuş

Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığına girdi, erkek gibi traş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı. Mühimmat taşımada birçok görev yaptı.

 

Fatma Seher Erden

1919’daki kongre günlerinde, Mustafa Kemal’le bizzat görüşebilmek için Sivas’a gitti. Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. Aldığı talimatla İstanbul’a gitti, silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulundu.

 

Şerife Bacı

Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu’da bulunan cephaneleri Ankara’ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921’de donarak öldü…

 

Nezahat Baysel

Nezahat Onbaşı babasıyla birlikte, Geyve Savaşı, Konya İsyanı, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz Muharebelerinde yer almış ve gösterdiği kahramanlıklarla 70. alayın simgesi olmuştur.

 

Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar)

Halide Edip, 1919 yılında İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatiptir. Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’in yanında görev yapmış, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır. Savaş yıllarında AA’ nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yapmıştır

 

Kurtuluş Savaşı Erkek Kahramanlar

 

Mustafa Kemal Atatürk

Başkahramanımız Mustafa Kemal Atatürk. Kurtuluş savaşında yazılan tüm destanlar , kahraman olan tüm insanlar bunu Atatürk’ ün komutanlığında olmuştur.

 

Seyit Onbaşı

Kaldırdığı 275 kiloluk mermiyi topa sürmesiyle yiğit lakabını almış ülkesi için savaşmıştır.

 

Hasan Tahsin

15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkan Yunan Efzun Alayı askerlerine tek başına ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan sembol isim olmuştur.

 

Şahin Bey

Fransızlar Antep’i işgal edince, Kilis Kuva-yı Milliye Komutanı olarak işgal kuvvetleriyle çarpıştı. Uzun süre, Fransızların Antep’e destek kuvvet göndermesine engel oldu. Bostancı sırtlarında Fransızları Antep’e sokmamak için kahramanca savaşırken şehit düştü.

 

Demirci Mehmet Efe

Yanık Ali Efe çetesine katılan Demirci cesareti gözü pekliği sayesinde çete içinde önemli bir konum aldı ve kısa zamanda Aydın ve Ödemiş havalisinde zorlu ve amansız bir efe oldu. İzmir’in işgalinden sonra 11 Temmuz’da resmen Kuvayi Milliye’ye katıldı.

 

Sütçü İmam

İşgalci Fransız kuvvetleri içindeki Ermeni askerlerin Müslüman kadınlara sarkıntılık etmesi üzerine çıkan olaylarda, bir Fransız askerini öldürüp şehrin dışına çıkarak Maraş’ta bağımsızlık mücadelesini başlattı.

 

Yahya Kaptan

Balkanlarda Bulgar komitacılara karşı savaştı. Balkan Savaşları’nda Osmanlı Ordusuna gizli bilgiler sağladı. Teşkilât-ı Mahsusa (Gizli Örgüt)’da görev aldı. I. Dünya Savaşı’nda Balkan Yarımadası ve Irak Cephesi’nde görev yaptı. Ankara’da TBMM açılınca İstanbul’da Bekir Ağa Bölüğü’ne baskın düzenleyerek tutuklu bulunan vatansever ve aydınları kurtarıp Anadolu’ya geçmelerini sağladı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın