Kraliçe Elizabeth Kimdir Kısaca hayatı Biyografisi

yorumsuz
603 views
Kraliçe Elizabeth Kimdir Kısaca hayatı Biyografisi

 

Selam bu yazımızda Dünya’ya şanslı gelen insan Kraliçe Elizabeth kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kraliçe Elizabeth yaşamını biyografisini kısa özet şekilde anlatılanlar kadar paylaşmaya çalışıyoruz. Kütüphane kaynakçalı bilgilerdir. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

 

 

KRALİÇE II. ELİZABETH (D. 21 Nisan 1926, Londra)

II. Elizabeth ya da Elizabeth Alexandra Mary Birleşik Krallık’ın kraliçesi, ayrıca İngiliz Milletler Topluluğu’nun başkanı ve onu oluşturan 15 devletin kraliçesidir. Bu ülkeler Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda, Jamaika, Barbados, Bahama Adaları, Grenada, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadines, Belize, Antigua ve Barbuda, Saint Kitts ve Nevis, Fiji’dir. İngiltere Kilisesi’nin başkanı, Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’nin Genel Komutanı, albay, Man Adası’nın lordu. 29 Mayıs 1953 yılından 31 Mayıs 1961 yılına kadar Güney Afrika Birliği’nin kraliçesi olmuştur. Windsor hanedanı’nın temsilcisidir. 6 Şubat 1952’de babası Kral VI. George’un yerine tahta geçmiş, 2 Haziran 1953’te taç giymiştir.

Elizabeth kral VI. George’un ilk çocuğudur. VI. George ise kral V. George’un ikinci çocuğudur. Kraliçe 21 Nisan 1926’da Londra’da babasının 17. Bruton-Street adresinde bulunan evinde doğdu.29 Mayıs tarihinde ise Buckingham Sarayı’nda bulunan küçük kilisede Başpiskopos Kosmo Long tarafından vaftiz edildi.1950 yılında dadıları Krouford Küçük Prensler adlı anılar kitabını yazdı. Kitapta küçük Elizabeth’in atlara ve köpeklere ilgisi, onun davranışları, işe sorumluluğu hakkında bilgiler veriliyor.

Elizabeth’in bütün çocukları, hanedanın adı olan Windsor soyadını taşımaktadır. 1960’ta, kendi soyundan gelen, ancak prens ya da prenses unvanını taşımayanlar için Windsor soyadının önüne Mountbatten adını eklemeye karar verdi. Elizabeth’in ilk torunu (Prenses Anne’in oğlu Peter Phillips) 15 Kasım 1977’de dünyaya geldi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın