Konjugasyon Nedir Bakterilerde Konjugasyon

yorumsuz
961 views
Konjugasyon Nedir Bakterilerde Konjugasyon

Konjugasyon nedir , gen aktarma işlevi görür , işlevi ve özellikleri nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Bakterilerde konjugasyon nasıl olur kısa özet konu anlatımı ve sınav için çalışma kağıdı paylaşıyoruz. Bilgiler güncel ve yenidir. Ödev için de kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlıyoruz.

 

Konjugasyon

Genetik özellikleri farklı, iki hücre yan yana gelerek aralarında kurulan sitoplazma köprüsü ya da tüp şeklindeki bir bağlantı sayesinde birbirine gen aktarır. Bu olaya konjugasyon denir. Bu olay bakteri ve paramesyum gibi canlılarda gerçekleşir. Konjugasyonda gen aktarımı ile rekombinant genlere sahip yeni birey ler oluşur. Ancak kojugasyonda birey sayısı artmaz. Bu nedenle konjugasyon bir  üreme biçimi değildir.

Bakterilerde Konjugasyon

Bakterilerde asıl DNA’dan başka plazmit adı verilen küçük DNA halkaları bulunur. Bazı plazmitler antibiyotiklere karşı direnç geni taşırlar. Bakteriler plazmitlerini birbirlerine aktarabilir.

Aktarılan DNA parçasına F plazmidi denir. Bu plazmidi bulunduran bakteri F+, bulundurmayan bakteri F– ile gösterilir.

Aşağıda bakteri konjugasyon basamakları özetlenmiştir.

konjugasyon nedir

1. Gen aktarımı yapacak olan bakteri pilus aracılığıyla gen alacak bakteriye tutunur. İki bakteri arasında sitoplazmik köprü kurulur.
2. Plazmidi olan bakteri (F+), DNA ipliğinin birini alıcı hücreye gönderir. Gen aktarımı F+ dan F– ye doğru tek yönlüdür.
3. Tek iplikler eşlenir. Bunun sonucunda her iki bakteride F plazmidi bulunur.
4. F plazmidine sahip olan iki bakteri birbirinden ayrılır.

Önemli Not: Bakteri konjugasyonunda mayoz bölünme ve döllenme olayları gerçekleşmez. Bakteri konjugasyonu birey sayısında artışa neden olmaz. Fakat tür içi genetik çeşitliliği artırır.

Paramesyum konjugasyonu sırasında çekirdekte mayoz ve mitoz bölünmeler görülür. Gen aktarımı çekirdek aracılığı ile karşılıklı olarak gerçekleşir ve konjugasyon tamamlanır. Bundan sonraki basamaklada gerçekleşen bir dizi olay sonucu paramesyum bölünerek birey sayısını artırır. Bazı canlılar erkek ve dişi üreme organlarına birlikte sahiptir. Bu tip canlılar mayoz bölünme ile hem sperm hem de yumurta üretebilirler. Bu olaya hermafroditlik denir. Hermafroditlik yassı solucanlarda, halkalı solucanlarda ve birçok hayvan türünde görülür.

– Çiçekli bitkiler eşeyli üreme yaparlar. Bitkilerin üreme organı çiçektir.
– Tam bir çiçeğin yapısında dıştan içe doğru çanak yaprak, taç yaprak, erkek organ ve dişi organ kısımları bulunur.

– Çiçekli bitkilerin eşeyli üremesinde sırasıyla gamet oluşumu, tozlaşma, döllenme ve tohum oluşumu basamakları gerçekleşir.
– Çiçekli bitkilerde gametler mayoz bölünme ve onu takip eden mitoz bölünmeler sonucu oluşur. Bu süreçte erkek organda polen, dişi organda yumurta hücresi oluşur.
– Polenlerin dişi organa taşınması tozlaşma ile sağlanır. Tozlaşma sonrasında gerçekleşen çifte döllenme sonucu tohum oluşur. Tohum uygun bir ortam bulduğunda mitoz bölünme ile çimlenerek yeni bir bitkiyi oluşturur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın