Konfüçyus Kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
908 views
Konfüçyus Kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

İnsancıl düzene önem veren Konfüçyus kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı Konfüçyus yaşamı kariyeri biyografisi kısa özet şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

KONFÜÇYUS (D.MÖ 551 – Ö.MÖ 481)

Öğretisinin ana teması insancıl düzendir.[kaynak belirtilmeli] Buna ulaşmanın yolunun diğer insanlara saygı ve atalara hürmet etmekten geçtiğini belirtmektedir. Konfüçyüs , yüce , mükemmel manevi insan olarak anılmaktadır. Yüce/iyi insan, ancak dünya bütünüyle uyum içinde yaşayan insandır: “Ahlaki varlığımızın tüm dünya düzeniyle uyum içinde olma noktasına erişmesi”, insanın ulaşabileceği en büyük amaçtır. “Uyum, denge ve iç huzura erişmenin yolu Konfüçyüs’e göre eğitimden geçer”

Doğumundan (MÖ 551) iki sene sonra Lu’da (günümüzde Shandong) babası vefat eder. Bunun üzerine genç Konfüçyüs, dedesinden özel ders almaya başlar. 19 yaşında evlendi.Annesi MÖ 529 yılında vefat eder. Laozi ile Luoyang’daki buluşmasından (MÖ 518) iki sene sonra iç savaştan kaçar ve komşu devlet Qi’ye sığınır. Lu’ya geri döndüğünde, MÖ 500 civarında Konfüçyüs’ün yükselişi başlar. Önce inşaattan sorumlu bakan, daha sonra Lu’nun adalet bakanı ve nihayet MÖ 498’de başbakan vekili olur.

MÖ 497’de 13 yıllık sürgüne gider. MÖ 484’de Lu’ya geri döner. Burada (MÖ 482) oğlu Bo Yu’nun ölümünü yaşar. MÖ 481’de öğrencisi Yan Hui’nin ölümü ve komşu şehir Qi’deki dükün öldürülmesi aynı zamanda Muharip Devletler Dönemi’nin başlangıcıdır. MÖ 480’de öğrencisi Zilu savaş meydanında ölür. Bundan bir yıl sonra da Konfüçyüs hayatını kaybeder

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın