Kompozisyon nedir nasıl yazılır kuralları nelerdir

yorumsuz
1.334 views
Kompozisyon nedir nasıl yazılır kuralları nelerdir

Kompozisyon nedir , nasıl yazılır , kuralları nelerdir kısaca hakkında bilgi. Kompozisyon yazısı yazınız ödev için düzenlenmiş kısa özet bilgiler. Tamamı güncel ve yenidir. Tek sayfa çıktı alınabilir. Başka sitelerde yok. Kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan alıntı. Başlayalım.

 

Kompozisyon Nedir Kısaca Hakkında Bilgi

Türkçeye Fransızca’dan geçmiş olan kompozisyon (Composition) kelimesinin sözlük anlamı; bir bütünü oluşturan parçaların düzenli bir şekilde bir araya getirilmesidir. Kelime günlük hayatımızda, bu anlamından çok çeşitli sanat dallarında kullanılan anlamıyla daha yaygın olarak kullanılır. Günlük hayatınızın her alanında bir kompozisyon (düzen) vardır.
Otomobillerimizi park edişimizi, okullarda içeri girmek için sıra oluşumuz, elbiselerimizi dolabımıza yerleştiririz. Çalışma masamın düzenleyişimiz vb. hepsi bu kapsamda değerlendirilebilir. Resim, müzik, edebiyat, heykeltıraşlık vb. sanat dallarında bir terim olarak kullanılan kompozisyon kelimesi; söz konusu dalların malzemeleriyle sanatsal bir eseri oluşturma biçimidir.

Dil ve edebiyat alanında ise dar anlamıyla; daha çok değişik öğretim kademelerinde bulunan öğrencilerin duygu ve düşüncelerini etkili ve düzgün bir şekilde sözlü veya yanlı olarak anlatmalarıdır. Geniş anlamıyla; duygu, düşünce ve olayların açık, anlaşılır, etkili ve yerine göre sanatı bir şekilde söz veya yazı yoluyla anlatılmasıdır. Bu noktadan bakınca elimize geçen hemen her yazılı metin veya işittiğimiz konuşmalar kompozisyon tanımı içerisine girer; deneme, hikâye, roman, köşe yazısı, ilan, kitap dergi; tartışma, panel, konferans vb.

Duygu ve düşünceleri sözlü veya yazılı olarak anlatabilmenin belirli şartları vardır. Bu temel şartlar yerine getirilmeden başarı elde etmek zordur. Kompozisyonda başarılı olabilmenin gereklerin birkaç madde halinde şöylece sıralayabiliriz:

Kompozisyon Nasıl Yazılır – Kuralları Nelerdir

• Bilgilenme: Kişi konuşacağı veya yazacağı konu hakkında olabildiğince geniş ve derinlemesine bilgi sahibi olmadın Eksik veya yüzeysel bilgi; yanlışlıklara veya bilinenlerin tekrarına yol açabileceğinden büyük kusur olarak görülür.

• Düşünme ve buluş: Düşünme insanın en temel becerilerinden biridir ancak belki en az yaptığımız şeydir de. Belirlediğimiz bir konu üzerinde derinlemesine düşünmek, yazıp söyleyeceğimiz şeylerin sıradan olmasını engelleyecektir. Düşünme sürecinin yerine göre uzunluğu ve kalitesi, bize ele aldığımız konunun detaylarını yakalama fırsatını verir. Buradan da konu hakkında yeni düşünceler üretip buluş yapabilmemiz söz konusu olabilir.

• Gözlem yeteneği: Etrafımızdaki kişileri, olayları ve nesneleri iyi gözlemlemek bize farklılık sağlayacaktır. Gözlem yeteneği, sıradanlığı ortadan kaldıran, insanı alışılmışlığın kara örtüsünden kurtarıp ayrıntıları yakalatan en önemli bir özelliktir. Sıradan konularda bile iyi yazıp konuşabilmek için kuvvetli bir gözlem yeteneğin sahip olmak gerekir.

• Dili kullanma becerisi: Dil, evreni tanımlama aracıdır. Biz etrafımızdaki her şeyi dil ile tanımlıyoruz. Bu sebeple dili iyi kullanamayan, evreni iyi tanımlayamaz demektir. Özellikle anadili becerisini geliştirememiş ve bu bitince sahip olamamış kişilerin konuşma ve yazıları son derece yüzeyseldir.

• Planlama: Sahip olunan bilginin, elde edilen yeni düşüncenin hatta buluşun veya yeni bir bakış açısıyla ayrıntıları yakalanmış bir konunun sunumundaki başarı ancak planlamaya bağlıdır. Şuradan buradan ve düzensiz olarak ortaya konan söz yığın’, kaliteli malzemeyi boşa çıkarır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın