Kısaca Kanser 2019 (Kontrolsüz Hücre Bölünmesi)

yorumsuz
743 views
Kısaca Kanser 2019 (Kontrolsüz Hücre Bölünmesi)

Kısaca kanser nedir , neden kanser oluruz  tıp bu konuda ne kadar geliştir , yeni yöntemler , yeni tedaviler ve ilaçlar hakkında bilgi veriyoruz. Diğer adı Kontrolsüz Hücre Bölünmesi olan çağımızın en büyük hastalığı kanserin bilimsel gerçekleriyle paylaşıyoruz. Bilgiler güncel yeni ve kütüphane kaynakçalı olarak sunulmuştur. Başlayalım.

 

Kısaca Kanser Hakkında Bilgi

Normal bir vücut hücresinde hücre döngüsü belirli genler tarafından düzenlenir. Bazı mutasyonlar bu genlerin etkinliğini değiştirerek kansere yol açabilir. Bu mutasyonlar kendiliğinden rastgele oluşabileceği gibi virüsler, bazı kimyasal maddeler, X ışını, radyasyon gibi bir takım faktörler yoluyla da meydana gelebilir. Normal bir hücrenin bölünme programının bozulması ile anormal bölünen kanser hücreleri meydana gelir. Kanserli hücrelerin normal hücrelere göre yapı ve fonksiyonlarında değişmeler gözlenir. Bu hücrelerin çekirdekleri büyüktür, kromozomlarında sayıca farklılıklar ve bozulmalar görülür. Ayrıca DNA–RNA oranlarında da düzensizlikler meydana gelir. Sonuçta hücrelerde anormal bölünme, beslenme ve fonksiyon bozuklukları ortaya çıkar.

Vücudun bağışıklık sistemi kanserli bir hücreyi genelde ortadan kaldırır. Ancak vücut bağışıklık sistemi ile yok edilemeyen kanser hücrelerinin bölünerek oluşturduğu hücre kitlesine tümör denir. Sürekli oluştuğu dokuda kalan ve etrafa yayılmayan tümörlere iyi huylu tümör adı verilir. İyi huylu tümörlerin çoğu önemli sorunlara neden olmazlar ve ameliyatla vücuttan tamamen alınabilirler.

Oluştuğu dokudan kan ve lenf yoluyla vücuttaki farklı bölgelere yayılan ve gelişen tümörlere ise kötü huylu tümör adı verilir. Kötü huylu tümörlerin başlangıç bölgesinden ayrılarak farklı doku ve organlara yayılmasına metastaz denir. Eğer bir tümör metastaz yaparsa, yüksek enerjili radyasyon ve toksik ilaçların kullanıldığı kemoterapi uygulaması yapılır.

Not: Kısaca Kanser hücreleri anormal beslendikleri için oluştukları dokunun fonksiyonunu bozarlar. Kanserleşen hücrelerin dokunun yapısını bozmasından dolayı doku görevini yapamaz ya da yetersiz yapar. Erken teşhis ve tedavinin yapılamaması durumunda ise dokulardaki bu fonksiyon bozukluğu canlının ölümüne yol açabilir.

Kanser Hastalığı Yeni Tedavi Yöntemleri

Günümüzde 2019 itibariyle bir çok ülkede yapılmış olan ve halen yapılmakta olan araştırmalar sonucunda daha kansere tamamı ile çözüm bulunamamıştır. Bazı alt dallarında çeeşitli organ kanserlerinde çözümler üretilse de kesin sonuç olarak konuşmak imkansız kadar zordur. Kısaca Kanser adına 2019 yılında halen olduğumuz yerde saymaktayız. Biz insanoğluna düşen görev kansere yakalanmamak için sigara içmemek , düzenli beslenmek ve stresten uzak durmak gereklidir.

Karadeniz çayı , yeşil çaylar kansere yakalanma riskini azaltır.
Kenevir ve türleri kanserden korumaya yardımcı olur.
Hareketsiz bir yaşam sürmek kanser riskini %50 artırır.
Fazla kilolu olmak kanser riskini artırır.
Günde en az 2 Litre su içmek gerekir. Su içmeyi ihmal etmemek bir çok kanser oluşumuna engel olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın