Kaşgarlı Mahmut Biyografisi Kısaca Hayatı

yorumsuz
676 views
Kaşgarlı Mahmut Biyografisi Kısaca Hayatı

 

 

Merhaba bu yazımızda Kaşgarlı Mahmut kimdir , Kaşgarlı mahmut biyografisini paylaşıyoruz. Kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Bu bilgiler kütüphaneden kaynakçası bulunan bir kitaptan kısa ve net olarak sizler için kısaltılmış sizlere sunulmuştur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Kaşgarlı Mahmut Biyografisi Kısaca Hayatı

Kaşgarlı Mahmut 1008 yılında ismiyle anıldığı Kaşgar’ın 45 km batısındaki Opal kasabasında doğmuştur. Bazı kaynaklar Işıkgöl yakınındaki Barskul’da doğduğu belirtilir. Tam adı Mahmut Bin Hüseyin Bin Muhammet’tir. Yani Muhammet oğlu Hüseyin’in oğlu Mahmut’tur. Karahanlılardan soylu bir ailenin bireyi olan Kaşgarlı Mahmut annesinin adı Bibi Rabia Al-Basri dir. Babası Barsgan’da yaşarken , bilinmeyen bir nedenle Kaşgar kentine gelip yerleşmişti. O dönemde Kaşgar , önemli bilim ve kültür merkeziydi. Günümüzde Çin egemenliği altında olan Doğu Türkistan sınırlarıdır.

Kaşgarlı Mahmut Arapça ve Farsça öğrendi. Saciye ve Hamidiye medreselerinde öğrenim gördükten sonra, kendini Türk dilinin incelenmesine adadı.Bu amaçla, Orta Asya’yı boydan boya
kat ederek Anadolu’ya, oradan da Bağdat’a gitti. 15 yıl boyunca Türklerin yaşadığı bütün illeri, kentleri, obaları, dağları ve çölleri dolaştı. Bütün bu gezileri, inceleme amaçlı yaptı. Türklerin gelenek ve göreneklerini, yerinde araştırdı.

Kaşgarlı Mahmut, “Dîvânü Lugati’t-Türk” adlı, dünyaca bilinen eserin yazarıdır. Ünlü eserini, 25 Ocak 1072’de, Bağdat’ta yazmaya başladı. 12 şubat 1074’te tamamladı. Eserini tamamladıktan sonraki iki yıl içinde, dört kez baştan sona gözden geçirerek, 1076‘da son şeklini verdi. Kitabın aslı, bugün Fatih Millet Kütüphanesi’nde korunmaktadır. Türklerin yaşadığı kentleri , köyleri , obaları bir bir dolaşarak İslamiyetten önceki Türk sözlü edebiyatını aydınlatan dev bir eser bıraktı sonraki kuşaklara ve 1105 yılında 97 yaşında Kaşgar da hayata gözlerini yumdu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın