Karikatür Nedir özellikleri Nelerdir

yorumsuz
1.552 views
Karikatür Nedir özellikleri Nelerdir

 

Merhaba bu yazımızda kısaca karikatür nedir , özellikleri nelerdir ve karikatür hakkında kısa bili vereceğiz. Tek sayfalık ödev olarak da kullanabilirsiniz. Hadi şimdi gelin hep beraber karikatür inceleyelim.

 

 

 

 

 

Karikatür Nedir

Karikatür eleştirel mizah amacıyla yapılan, isim İnsan ve toplumla ilgili her tür olayı konu alarak abartılı bir biçimde veren, düşündürücü ve güldürücü resim türleridir. Günümüzde sanat olarak anılmaktadır. Tarihte en eski olmakla birlikte modern karikatür alanında bilinen ilk isim Leonardo Da Vinci dir. 1970 yılında Oğuz Aral’ın çıkardığı Gırgır dergisi karikatür alanında Türkiye’yi bir adım öne getirmiş. Orhan Veli Kanık ”Rakı şişesinde balık olsam.” sözü günümüze kadar olan dönemde ve günümüzde oldukça fazla karikatürize edilmiş bir sözdür.

 

Karikatür Özellikleri Nelerdir

– Karikatür güzel bir fikir içermeli.

– Karikatürün konusu anlaşılabilir olmalıdır.

– İğneleyici bir dili olmalı.

– Eleştirel ve abartılı olmalı.

– Mizah içerip güldürürken bir taraftan da okuyucuları düşündürmeli.

– Okuyucuları bilgilendirmeli ve haber vermelidir.

 

Karikatürün Edebiyat ile İlişkisi

Gazete ve dergiler, karikatür dergileri çıkmadan önce bu sanat dalına  kucak açmışlardı. Yalnız Türkiye’de gazetenin çıkış amacı haber yapmaktan ziyade  halkı bilgilendirmek olduğu için bu gazete ve dergileri çıkaranlar genelde edebiyatçı –  aydın kesim olmuştur. İster istemez edebiyat ile karikatür arasında bir bağ oluşmuştur.Gariptir ki Türk mizah dergilerinde logoların altında “edebî” yazısı yazar. Bu bakımdan birçok araştırmacı karikatür dergilerini edebî dergiler arasına sokar; bu durumda pek de haksız sayılmazlar Karikatür ve mizah hakkında yine en çok araştırma yapan da edebiyatçı kesimdir.

Orhan Veli’nin aksine, dizelerini karikatür malzemesi olması için yazan şairler bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Yusuf Ziya Ortaç’tır. Kendisi bazı dizelerini karikatürize edilmesi için oluşturduğunu dile getirmektedir.“Varlık”, “Yedi İklim” ve “Hece” gibi büyük edebiyat dergilerinde büyük karikatür sanatçıları ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi Semih Poroy diğeri de Hasan Aycın’dır. Her ikisi de dergideki şiirlere karikatür çizmişler ve çok da başarılı sayılmışladır. Aslında bu durum şimdi de devam etmektedir. Bazı gazeteler, köşe yazılarında karikatür kullanmakta ya da gazetelerin bir köşesinde sosyal ya da siyasi içerikli bir karikatür hazırlatmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın