Kanuni Sultan Süleyman Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
555 views
Kanuni Sultan Süleyman Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Selam. Bu yazımızda Kanuni Sultan Süleyman kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı  Sultan Süleyman’ın Yaşamı , kariyeri , biyografisini kısa özet şeklinde tek sayfa çıktı alınabilir olarak sizlerle paylaşıyoruz. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN (D. 27 Nisan 1495 Trabzon –  Ö. 07 Eylül 1566 Macaristan)

27 Nisan 1495 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelen Kanuni’nin babası Yavuz Sultan Selim, annesi de Hafsa Hatun’du. Babası tarafından küçük yaşlarından itibaren yetiştirilmeye başlanan Kanuni, çok iyi bir tahsil gördü. İlk eğitimini annesinden ve babaannesi Gülbahar Hatun’dan alan Kanuni, yedi yaşına gelince öğrenimine devam etmesi için İstanbul’a, dedesi Sultan II. Bayezid’in yanına gönderildi. Süleyman, İstanbul’da Karakızoğlu Hayreddin Hızır Efendi’den aldığı tarih, fen, edebiyat ve din derslerinin yanı sıra, savaş teknikleri konusunda da öğrenim gördü.Yavuz Sultan Selim’in 1512’de tahta geçmesi üzerine İstanbul’a çağırılan ve babasının kardeşleriyle mücadeleleri sırasında İstanbul’da kalarak babasına yardım eden Süleyman, bu dönemde Saruhan sancak beyliği de yaptı. Yavuz Sultan Selim’in ölümü üzerine, 30 Eylül 1520’de 25 yaşındayken Osmanlı tahtına geçti ve bir yıl sonra Belgrad’ı Osmanlı topraklarına kattı.Kanuni Sultan Süleyman, çıkarılan bütün isyanları başarıyla bastırdı.

Kanuni, ordusunu Tuna Nehri’nden geçirerek Macaristan’a soktu. 29 Ağustos 1526 tarihinde I. Viyana Kuşatması ile Macaristan’ı Osmanlı topraklarına soktu. Macaristan’ın Osmanlı hakimiyetine girmesini istemeyen Avusturya ile savaşıldı , 26 Eylül 1529 tarihinde Viyana ikinci kez kuşatıldı.İran üzerine ilk seferine çıkan ve Azerbaycan, Tebriz ve Hamedan’ı alan Kanuni, Irakeyn seferiyle de 1534 senesinde Bağdat’ı ele geçirdi.Kanuni döneminde, dört kez Hint deniz seferi düzenlendi. Yemen, Eritre, Sudan sahilleri ve Habeşistan’ın bazı bölgeleri Osmanlı topraklarına katıldı. Arap yarımadası tamamen Osmanlı denetimine girerken, Kızıldeniz’de de Osmanlı egemenliği sağlandı. Osmanlı Devletine altın çağını yaşattı.

Ciddiyeti, iradesi, ve kendine güveniyle tanınan Kanuni, etraflı düşünür, verdiği emirden asla geri dönmezdi. Kendisine “Kanuni” denmesinin sebebi, yeni kanunlar koymasından değil, mevcut kanunları kayda geçirip, çok sıkı birşekilde uygulamasından dolayıydı. Batı kaynakları ve tarihçileri de, büyük ve kudretli vasfindan dolayı kendisini “Muhteşem” ve “Büyük”  gibi isimlerle andılar.Son seferi olan Macaristan seferinde Zigetvar Kalesi’ni kuşatan Kanuni’nin, 7 Eylül 1566 tarihinde, kuşatma devam ederken ölmesine rağmen kale fethedildi. Kanuni Sultan Süleyman’ın cenazesi Mimar Sinan’a yaptırdığı Süleymaniye Camii’nin avlusundaki türbeye gömüldü. Daha sonra karısı Hürrem Sultan da buraya gömüldü ve tahtına oğlu 2. selim getirildi.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın