Kan uyuşmazlığı Rh sistemi Grubu

yorumsuz
504 views
Kan uyuşmazlığı Rh sistemi Grubu

Kan uyuşmazlığı nedir , ne demektir. Rh sistemi ve kan grubu nasıl belirlenir , doğuştan gelen kan grubu öğrenme kısaca hakkında bilgi resimli olarak veriyoruz. Bilgiler güncel ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için de kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

Kan Uyuşmazlığı

� Anne adayının kanının Rh–, bebeğin ise Rh+ olduğu durumlarda ortaya çıkar.
� Bu durumda anne adayının savunma sistemi, bebeğin Rh antijeni ile karşılaşınca anne kanında bebeğe karşı Rh antikoru oluşur. Bu antikorlar plasenta aracılığıyla bebeğe geçer ve bebeğin alyuvarlarının parçalanmasına neden olur.
� Hızlı alyuvar yıkımı bebekte kansızlığa ve buna bağlı gelişen kalp yetmezliğine neden olur.
� Doğum sonrasında da bebeğin alyuvarlarının parçalanması ile biluribin oluştuğundan sarılık ortaya çıkar. Tedavi edilmediği taktirde kalıcı sakatlığa ve ölüme neden olur.
NOT:  Annenin Rh– olduğu bir ailede kan uyuşmazlığı genelde ikinci Rh+ çocukta ortaya çıkar.

RH Sistemi Nedir Kan Grubu Sistemi

� İnsanın alyuvarlarında AB0 kan grubu sistemini belirleyen antijenlerin dışında Rh faktörü olarak adlandırılan Rh antijenleri de bulunabilir.
� Alyuvarlarında Rh antijenleri bulunduran kan grupları Rh pozitif (Rh+), bulundurmayanların kan grupları ise Rh negatif (Rh–) tir.
� Bu faktör ilk kez Rhesus maymunlarında görülmüştür. Rh ismi bu canlının ilk iki harfinden gelir.
� Rh antijeni oluşturan gen baskındır (R), oluşturmayan gen ise çekiniktir (r).

Rh Grubunun Belirlenmesi

-Rh grubunu belirlemek amacıyla bireyden alınan kan örneğinin üzerine Anti Rh içeren serum damlatılır.
-Çökelmenin olması Rh antijeninin varlığını kanıtlar.

kan uyuşmazlığı 2

Not: Rh– kan grubundaki bir bireyin kanında doğal olarak Rh antikorları bulunmaz. Ancak Rh antijeni taşıyan kanla karşılaştığı zaman oluşur.

Kan Grubu Nasıl Öğrenebilirim?

Kan grubunu belirlemek amacıyla bireyden alınan kan örneğinin üzerine A ve B antikorları içeren serumlar damlatılır. Çökelmenin olması, ilgili antijenin varlığını kanıtlar. Böylece kan grubu belirlenir. Günümüzde kan grubu artık bebeklerin yeni doğması ile öğrenilip kimlik kartlarına yazdırılabiliyor. Eğer kan grubunuzu bilmiyorsanız , özel hastane de 10 tl gibi bir ücret ile 15 dakika içinde kan grubunuzu öğrenebilirsiniz. Ya da devlet hastanelerinde biraz uzun zaman harcayarak öğrenebilirsiniz. Kan grubunuzu öğrenmeniz ve bilmeniz , herhangi bir acil durumda , acil kan ihtiyacı olduğunda , hayat kurtaracak seviye de önemlidir. İhmal edilmemesi ve doğru olarak bilinmesi gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın