Kahramanlık Konulu Halk Hikayeleri Ödev

yorumsuz
790 views
Kahramanlık Konulu Halk Hikayeleri Ödev

 

Bu yazımızda kahramanlık konulu halk hikayeler isimlerini paylaşacağız bu hikayeler kısa özetlerini konularını  ve kısaca bilgi vereceğiz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Halk hikayeleri genellikle kahramanlık üzerine kurulur. Dilerseniz Halk hikayesi nedir adlı konumuzdan bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

 

Kahramanlık Konulu Halk Hikayeleri İsimleri

-Köroğlu

-Kaçak Nebi

-Kirman Şah

-Kiziroğlu Mustafa Bey

-Bolu Bey

-Deli Dumrul

 

 

Köroğlu Geliyor Hikayesi Konusu: Hikaye Bolu Beyi ve Köroğlu arasında geçer. Bolu Beyi söylentilere istinaden eşkıya gibi Bolu dağlarında yaşamını sürer. Günümüzde meşhur Ankara-İstanbul yolu üzerinde geçen insanlara zulüm eder. Bunu duyan Köroğlu halka yapılan zulümden etkilenerek Boluya gelir. Köroğlu Çamlıbel’de Bolu Bey’inden intikamını alır. Silah icat edildi mertlik bozuldu sözü Bolu Beyi ve Köroğlu arasında geçen olaylar esnasında söylenmiş literatüre geçmiştir.

 

Kaçak Nebi Hikayesi Konusu :

“ Nahçıvan beyleri Mahmudova köyünde Rüstemliler Ailesi’ne ait 30 hektarlık verimli toprağı ele geçirmek istiyorlardı. Lakin uzun yıllar boyu bu alanı ekip biçen Rüstemliler bunu vermek istemiyordu. Bu yüzden Nahçıvan beyleri Rüstemlileri korkutup bu araziyi ele geçirmek için bir dizi oyuna başvuruyordu. Bu beyler son dönemlerde Çar’ın komutanlarına Kaçak Nebi ile bu aile arasındaki dostluktan söz edip şikâyette bulunuyorlardı. Kaçak Nebi’nin isyanı bu beylerin otoritesini zayıflattığı için artık herkese istediklerini yapamıyorlardı. Bu otoritelerini yeniden elde edebilmek için de Rüstemli Ailesi’nin ileri gelenlerini öldürme planı yaptılar.

Bunun için bölgede hırsızlık ve cinayetlerle tanınan ve Nahçıvan zindanında bulunan Teymur ve çetesini rüşvet karşılığında çıkardılar. Onlara Rüstemli Ailesi’nden kim varsa hepsini öldürmeleri için para verirler. Bu çete bir-iki ay sonra Rüstemli Ailesi’nin ileri gelenlerinden Hacı Kerim’in evini kurşunlayarak onu ve üç çocuğunu öldürdü. Hükümet bu olayın üzerinde pek durmazken bazı yetkililer halka cinayeti işleyen çetenin olaydan sonra İran’a kaçtığını, bu yüzden de onları yakalamanın mümkün olmadığını söylerler. Olayları duyan Kaçak Nebi, Mahmudova’ya iner ve eski dostlarının yaslarına katılır. Orda halka seslenip bunu yapanlardan intikam alacağına söz verir.

Kaçak Nebi grubunu toplayarak İran tarafına geçer. Çetenin nerde olduğunu haber alır. Onların Mako’nun üst kesimlerindeki yerlerine bir baskın düzenler ve onları yakalar. Teymur ile Yunus’u öldürüp adamlarını dağıtır.

 

Kiziroğlu Mustafa Bey Hikayesi: 

Bir gün Köroğlu, Kizir’in yakınındaki Kısır Dağları’nda yaşamaya başlar. Ki Köroğlu’nun da hayat görüşü aynıdır: Haksızlığa karşı savaşmak, mücadele etmek.  Kiziroğlu köyde değildir ve Köroğlu o Kizir Köyü’nde kale kurar. Kiziroğlu köyüne döndüğünde kaleyi görür ve sinirlenir.  Ortak amaca hizmet eden iki yiğit karşılaşır. Rivayete göre günlerce at üstünde savaşırlar. Ancak birbirlerini alt edemezler. Bir süre sonra Kiziroğlu bakar ki atı Ala Paça, Köroğlu’nun atı Kırat’ı alt etmiştir. Bundan cesaret alan Kiziroğlu celallenip Köroğlu’nu yere vurur. Tam hançeriyle öldürecekken Köroğlu ailesiyle görüşmek istediğini söyler ve Kiziroğlu da buna izin verir. Köroğlu ailesiyle helalleşmeye gittiği evinde işte bu türküyü sazıyla sözüyle söyler.  Ve hikayenin sonu ise şöyle biter;

Kiziroğlu geç kalan Köroğlu’nun evine gider ve o sırada Köroğlu’nun kendisi için söylediği türküyü duyar. Bu Türkiye Kiziroğlu Mustafa Bey türküsüdür dinler ve  duygulanır. Ve Köroğlu’na sarılıp “Sen benden daha yiğitsin Köroğlu” der. Köroğlu ise “Burada senin gibi mert ve yiğit biri varken benim kalmam olmaz” der ve batıya gider.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın