Julius Sezar Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
588 views
Julius Sezar Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Selam bu yazımızda politik lider Julius Sezar  kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı Julius Sezar  biyografisini kısa özet şekilde sizlerle paylaşıyoruz. Kaynakça mevcut. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Buyrun Sezar sofrasına…

 

 

 

JULİUS SEZAR (D. 12 Temmuz MÖ 100 –  Ö. 15 Mart MÖ 44)

Romalı askeri ve politik lider. Aynı zamanda iyi bir hatip ve güçlü bir yazar olan Sezar, dünya tarihinin en etkili insanlarından birisi olarak kabul edilir. Eylemleriyle Roma Cumhuriyeti’nin Roma İmparatorluğu’na dönüşmesinde kritik bir rol oynamıştır.Roma politik yaşamına birkaç yıllığına yön verecek olan birinci üçlü yönetimi kurdu. Galya’yı fethederek Roma topraklarını Atlas Okyanusu’na kadar genişletti ve aynı zamanda MÖ 55 yılında Britanya’nın Romalılarca ilk işgalini gerçekleştirdi. MÖ 49 yılında Lejyonlarının başında Rubicon nehrini geçmesiyle başlayan iç savaş sonucu Roma dünyasının tartışmasız hakimi haline geldi.

Hayat boyu diktatör (dictator perpetuus) ilan edildi ve Cumhuriyet bürokrasisini ağır biçimde merkezileştirdi. Ancak Sezar’ın eski arkadaşlarından Marcus Junius Brutus’un önderliğindeki, Cumhuriyeti eski işleyişine kavuşturmayı hayal eden bir grup senatör tarafından 15 Mart MÖ 44 tarihinde öldürüldü.Sezar, suikastten iki yıl sonra, MÖ 42 yılında Senato tarafından resmen kutsanarak Roma tanrılarından biri ilan edildi. MÖ 46′da Kuzey Afrika’da Pompeius’un başsız kalan ordusunu, MÖ 45′de İspanya’da Pompeius’un iki oğlunu yenilgiye uğratmıştır.

Bu başarılarından sonra Caesar, Roma İmparatorluğu’nda bütün yetkinin tek sahibi oldu. Hükümdar ünvanından başka haleflerine de geçmek şartıyla imparator ünvanını aldı, diktatörlüğü 10 yıl için uzatıldı. Quirinus tapınağına heykeli dikildi, ağustos ayına onun adından ötürü Julius adı verildi.Caesar kazandığı yetkileri iyiye kullanarak devlet bakımından çok faydalı ıslahat yapmış, İtalya şehirlerinin hukuki durumunu bir düzene bağlamış, eyaletlerin idaresini düzeltmiştir. Diktatörlüğüne büyük nefret duyanlar vardı. MÖ 44′de Martın 15′inde bir senato toplantısına giden Caesar’ı öldürdüler. Sevdiği dostu Brütüs’ü suikastçılar arasında gören Caesar’ın son sözleri “Et tu, Brute?” (Sen de mi, Brutus?) oldu.

Not: MÖ = Milattan Önce demektir.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın