Jim Carrey Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
635 views
Jim Carrey Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

Selam bu yazımızda Jim Carrey kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı Jim Carrey biyografisi , filmleri  kısa özet şeklinde sizlere sunuyoruz. Ödev için geldiyseniz tek sayfa çıktı almaya uygundur. Hadi tanıyalım şu meşhur artisti.

 

 

 

 

JİM CARREY (D. 17 Ocak 1962, Ontario)

Kanadalı komedyen ve sinema oyuncusu. Hem komedi hem de drama filmlerindeki rolleri büyük bir başarıyla canlandıran, vücut dilini kullanışındaki ustalık ve yüzüne sayısız farklı ifade vermesindeki büyük yetenekle fiziksel komedi türünde, tüm zamanların en başarılı oyuncularından biri olmuştur. Ünlü oyuncu Will Ferrell’a göre yaşayan en iyi komedyendir. The Mask, Liar Liar, Me Myself and Irene, The Truman Show, Bruce Almighty ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind önemli filmlerinden bazılarıdır. 17 Ocak 1962’de Kanada’da dünyaya geldi. Asıl adı James Eugene “Jim” Carrey’di. Muhasebeci ve jazz saksafonu çalan babası Percy Carrey ve annesi Kathleen Carrey’in dört çocuğunun en küçüğüydü. Çocukken dışa dönük karakteriyle dikkat çekiyordu ve onu izleyecek herhangi birini bulduğunda şov yapmaktan kaçınmıyordu.

Tüm ilgisini film endüstrisine yönelten Jim Carrey, 1980-1981 sezonu için yeni oyuncular arayan NBC’deki Saturday Night Live Show’da çalışmaya başladı. TV’deki ilk önemli rolü 1982’de, yine bir NBC yapımı olan “The Duck Factory” de oldu. 13 bölüm süren bu dizide başarıyla Skip Tarkenton karakterini canlandıran Carrey, 1984’de bir çocuk programı için teklif aldı.Oyuncu, film ve dizilerde ufak karakter rollerini canlandırmaya devam ediyordu, ancak kariyerindeki ilk önemli rolü 1985 yapımı Once Bitten filmiyle oldu.Jim Carrey’i dünya çapında şöhrete kavuşturan ve onun Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilmesini sağlayan film “The Mask” (Maske) oldu. The Mask’ı, iflah olmaz bir sakarı canlandırdığı ve filmdeki rolü için dişini de kırdırttığı Dumb&Dumber takip etti. Oyunculuğuyla, MTV tarafından en iyi komedi performansı ödülüne layık görüldü.

2004’te en iyi senaryo dalında oskar ve uluslararası festivallerde toplam 34 ödül kazanan, başrollerde Kate Winslet’la beraber oynadığı yine bir başka dram filmi olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ı çevirdi.Carrey’nin alternatif rock türünde en sevdiği grup Radiohead’dir. Carrey güreş merakıyla da tanınmaktadır.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın