James Cameron Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

yorumsuz
366 views
James Cameron Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

 

Selam bu yazımızda James Cameron kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı James Cameron biyografisini yaşamını kariyerini sizlerle paylaşıyoruz. Tek sayfa ödev çıktısı olarak alabilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

JAMES CAMERON (D.16 Ağustos 1954 Kapuskasing, Ontario, Kanada)

Kanadalı yönetmen, senaryo yazarı ve prodüktör. Gerçek adı James Francis Cameron’dır. Üç kez oskar heykelini kucaklayan Cameron, 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran Rambo: First Blood Part II, The Terminator, Aliens ve Titanic gibi iddialı filmlerin senaristliğini ve yönetmenliğini yapmıştır.16 Ağustos 1954’te elektrik mühendisi bir baba ve sanatla uğraşan bir annenin çocuğu olarak Kapuskasing, Ontario, Kanada’da dünyaya geldi. Çocukluğu , Ontario’nun Chippawa kasabasında geçen Cameron’un ailesi 1971’de brea, California’ya taşındı. California State University’de fizik üzerine eğitim gördü.Film kariyerine senaristlik yaparak başlayan Cameron, daha sonra sanat yönetmenliğine kaydı. Battle Beyond the Stars ve Escape from New York gibi filmlerin özel efektleriyle ilgili olarak prodüktör Roger Corman’ın yönetiminde çalışan Cameron, 1978’de ilk filmi olan kısa metrajlı ve bilim kurgu türündeki Xenogenesis’i çekti.

Uzun metrajlı ilk filmi ise birincisi daha önce Joe Dante tarafından yönetilen Piranha Part Two: TheSpawning oldu. Bu film başarılı bulunarak International Fantasy Film Award ödülüne layık görüldü.Hurd filmin yapımcılığını üstlenip The Terminator’ın senaryosunu Cameron ile birlikte yazmaya başladı. Orion Pictures ise filmin dağıtımcılığını üstlendi ve ekip o dönem için oldukça büyük gişe başarısı getirecek The Terminator için start aldı. Arnold Schwarzenegger ile tanıştığında onun kafasındaki rol için en uygun kişi olduğunu fark eden Cameron yanılmayacaktı. The Terminator, Linda Hamilton ve Michael Biehn’li oyuncu kadrosuylabüyük bir çıkış yakaladı.80’li yıllara damgasını vuran The Terminator, Aliens ve Rambo: First Blood Part II gibi önemli filmleri izleyiciyle buluşturan Cameron, This Time It’s War isimli savaş belgeselinin ardından, aksiyon, bilimkurgu ve korku türlerinde çığır açan görsel efektler e sahip oskarlı Aliens için kamera karşısında geçti.

Cameron, Titanic’le aralarında en iyi film ve en iyi yönetmen ödülü de olmak üzere toplam 11 dalda oskar kazandı. Titanic’in önlenemez yükselişinden sonra TV ağırlıklı projelerde çalışmaya başlayan Cameron, Earthship.TV, Freak Nation, Dark Angel ve Expedition: Bismarck gibi dizilerin yönetmenliğini üstlendi.Sharon Williams,Gale Anne Hurd, Kathryn Bigelow ve The Terminator’ın yıldızı Linda Hamilton’la evlilik yapan Cameron 2000 yılından bu yana Suzy Amis’le evlidir. En son en güzel filmi olan Avatar filminin yapımcılığını yapmıştır ve 6 ödül birden almıştır.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır.)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın