Jale inan Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
2.137 views
Jale inan Kimdir Kısaca Hayatı

 

Merhaba bu yazımızda Türk Bilim insanlarından ülkemizin ilk kadın arkeolog olan Jale inan Kimdir , Kısaca hayatı , Hakkında bilgi ve kısa bilgiler vereceğiz. Jale inan ülkemiz için bir gururdur. Eğer buraya araştırma ödevi için geldiyseniz bile bu ismi unutmamanızı ileride yarışma programlarında karşınıza çıkabileceğini hatırlatmak isterim. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Jale inan

Arkeoloji alanında da ilk temellerin atılışı, her konuda olduğu gibi yine cumhuriyetin kuruluş yıllarına rastlıyor. Prof. Dr. Jale İnan’ın, başarılarla dolu yaşam öyküsü de bu dönemin çarpıcı bir örneği kuşkusuz. 1914 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.  Arkeoloji Bilimine Yaptığı Katkılar:

  • Roma Portreleri hakkındaki çalışmaları
  •  Side-Perge Kazılarına ait araştırmaları
  • Avrupa ve Amerika Müzelerindeki Araştırmalarıyla Side/Perge heykellerine ait parçaları saptayarak bu heykel parçalarının yurda dönmesine yardımcı olması ve heykellerin tüm hale getirilmesini sağlaması

 

1940’lı yılların olağanüstü zor, yoksulluk ve yoksunluk içinde geçen günlerinde, bir kadın olarak kazı düzenlemek, herkesin üstünden kalkacağı bir iş değildi. Jale İnan, bu sorunları kolaylıkla aşmayı başardı. Bu iki ana kazının dışında Kremna ve Pamphylia Selukeia’sında kurtarma kazıları yaptı ve buraları tarihi eser kaçakçılarının yağmasından kurtardı. Yaptığı kazılar, özellikle son 25-30 yıldır, yöre halkının gelir düzeyinin yükselmesine de neden oldu. Kazıların yanı sıra Side Müzesi’ni de kuran de kuran Jale Hoca’nın 1980’de Perge kazıları sırasında bulduğu bir heykel parçasının peşinde, polisiye roman kahramanlarına taş çıkarırcasına yaptığı çalışma ise, birçok açıdan ibret alınacak bir olay:

Jale İnan 1980 yılında Perge’de bir Herakles heykelinin parçasını bulur. Ama heykelin belden yukarısı yoktur. Bugün belden aşağısı Antalya Müzesi’nde sergilenen heykelin üst bölümünün ABD’ye kaçırıldığı söylentileri dolaşır. Jale İnan, bir dedektif gibi çalışmaya başlar ve izini bulur. Konuyla ilgili olarak yazdığı makaleyle de bu iki parçanın birbirine ait olduğunu öne sürer. Yıllar süren ısrarlı çalışmaları sonunda bu iddiasını kanıtlama fırsatı da bulur. 1990 yılında Boston Mitropolitan Müzesi’nda bir alçı kopyayla iki parçanın birbirine ait olduğunu kanıtlar. Meslek hayatı başarılarla dolu olan Prof. Dr. İnan 7 Şubat 2001’de vefat etti.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın