Jackie Chan kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
612 views
Jackie Chan kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

Selam bu yazımızda o mükemmel dövüşçü film oyuncusu Jackie Chan kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynaklı Jackie Chan biyografisi paylaşıyoruz. Tek sayfa sığacak şekilde isterseniz çıktı alabilirsiniz. Hadi şu çocukluğumun kahramanı , kimseler yokken bana balkonda saçma dövüş hareketleri yaptıran adamı tanıyalım.

 

 

 

JACKİE CHAN (D. 7 Nisan 1954)

Chan Kong-Sang ya da Jackie Chan Sing Lung ya da bilinen adıyla Jackie Chan dövüş ustası, aktör, yönetmen, figüran ve şarkıcıdır.Filmlerinde; akrobatik dövüş stili, eğlenceli bir unsur oluşturan zamanlaması ve çevresindeki eşyaları silah olarak kullanması ile tanınır. Jackie Chan, 1962’den beridir 100’ün üstünde filmde oynamıştır. Hollywood Bulvarı’nda kendi adına yapılmış yıldızı vardır.Filmlerinde çoğu zaman şarkıları da seslendirmektedir ve 1980’lerde başlayan bir pop müzik kariyeri de vardır.

Bazı Chan filmlerinde Bruce Lee’nin filmlerinden alıntılar yapılmıştır. Örneğin, City Hunter(Şehir Avcısı) filminde geminin sinema salonunda Bruce Lee’nin bir filmi oynatılır ve dövüşürken yaptigi hareketlerin aynısını Jackie Chan de yapar.Oyunculuk kariyerinde dublörlük ve figüranlık yaptığı filmler de görülür, Bruce Lee’nin başrolde oynadığı Ejder Kalesi filmi bunlardan biridir. Tehlikeli sahnelerin çoğunda dublör, ip veya özel efekt kullanmamıştır, bu yüzden pek çok kez kolundan, bacağından ve burnundan yaralanmıştır.Jackie Chan, 1982 yılında Tayvanlı aktris Lin Feng-Jiao (Joan Lin) ile evlendi. Aynı yıl iki oğlu oldu. Oğullarından biri şarkıcı ve aktör Jaycee Chan’dir.

Jackie Chan bir Budistdir. Jackie Chan akıcı bir şekilde Kantonca, Mandarin ve İngilizce konuşabilmekte ve aynı zamanda biraz, Almanca, Korece ve Japoncanın yanı sıra biraz İspanyolca konuşabilmektedir.Chan, 2009 yılında Kamboçya Üniversitesi’nden fahri doktora aldı.

MLA (Modern Language Assoc.) 8okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın