izmir Ekonomik Faaliyetleri Kısaca

yorumsuz
3.276 views
izmir Ekonomik Faaliyetleri Kısaca

Yaşadığınız yer ve çevresinin ekonomik faaliyetlerini araştırınız. İzmir ekonomik faaliyetleri nelerdir , İzmir’in ekonomisine katkı sağlayan unsurlar hakkında bilgi vereceğiz.. Coğrafi özellikler dikkate alındığında ekonomik faaliyetlerin önemi nelerdir. Bu soruları tek bir konuda cevaplıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. İstanbul ekonomik faaliyetleri arıyorsanız buraya tıklayın.

 

 

 

 

İzmir Ekonomik Faaliyetleri

Türkiye’nin üçüncü büyük nüfusuna sahip olan İzmir de ekonomik faaliyetler Sanayi, tarım, ticaret ve turizme dayanır. Genel ekonomik faaliyetleri maddeler halinde sıralayacak olursak.

1-) Tarım: Türkiye’nin tarım bakımından en verimli toprakları Ege bölgesindedir. Ege bölgesi ve İzmir ili Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden biridir.Nüfusun %50 ye yakın kısımı tarım ile ilgilenir.

2-)Turizm: Oldukça yoğun turist ağırlamaktadır. Ayrıca ülke içinden de yaz aylarında yoğun misafir ağırlar. Turizm sektöründe ekonomik faaliyetleri gelişmiştir. En çok Çeşme ilçesi ekonomiye katkı sağlamaktadır.

3-)Ticaret: Nüfusun %15 i ticaret sektörü ile ilgilenmektedir. Alım satım işlerinde İzmir halkı başarılıdır.

4-) Sanayi : Türkiye’nin sanayi sektöründe İstanbul ve Kocaeli den sonra gelen İzmir şehri , gayrisafi gelirin %35 ini sanayi sektöründen elde etmektedir.

5-) Madenler : İzmir madenler bakımından zengin bir büyük şehirdir. Tuz , perlit ve cıva madenleri çıkarılmaktadır. Madenler şehrin ekonomik durumuna katkı sağlamakta ayrıca büyük çoğunluğu yurt dışına ithal edilmektedir.

6-) Ulaşım: İzmir ulaşım sektöründe de gelişmiştir. Kara , Deniz , Hava , Tren yolu ulaşımında Ege bölgesinin incisi konumundadır. Limanı sayesinde hem ulaşım hem ticaret konusunda da katkılar sağlamaktadır

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın