iyilik yapmak insana neler kazandırır

yorumsuz
1.328 views
iyilik yapmak insana neler kazandırır

bu yazıda okul ödevleri ve bilgi için, iyilik insanlara neler kazandırır ve iyilik hakkında bilgiye sahip olacaksınız. Tamamiyle özgün farklı alıntı yapılmadan sizler için tarafımca yazılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.Sizlerde iyilik yapmak hakkındaki fikirlerinizi ödevinizi yaparken eklemeyi unutmayın. iyi çalışmalar.

İyilik Yapmak İnsana Neler Kazandırır

İnsanı insan yapan en büyük özellik düşünebiliyor olmasıdır. İyilik her zaman insana bilgi tecrübe ve özgüven katar. Bir insana iyilik yapıldığı zaman , iyilik yapılan kişi bunu unutmamalı ve teşekkür etmelidir. Her Müslümanın iyi olması, iyilik yapması ve başkalarının iyiliğini istemesi gerekir. insanlarla iyi geçinmek , zor durumda olanlara yardım etmek, hayvanları beslemek onlara zarar vermemek, insanlara karşı önyargılı olmamak, anne ve babamıza kardeşlerimize ve ailemize güler yüzlü davranmak, çevremizdeki insanlara karşı kötü duygular beslememek kısaca betimlemek gerekirse insan olmak , insan olmanın bilincinde olmak bizi iyi yapar.

 

İyilik yapmak insanoğlunun daha çabuk olgunlaşmasına , hayat hakkında tecrübe sahibi olmasına, diğer insanlardan daha çok sevilmesine, cennet makamında yükselmemize, kişilik ve karakterin gelişmesinde büyük katkısı vardır. İyilik yapan insanlar unutulmaz. Bizlerde iyilik yaparsak insanlarda iyi bir izlenim yaratmış ve unutulmayan insanlar olabiliriz. Öncelikle yapmamız gereken ilk iyilik yaşadığımız Dünya’ya olmalıdır. Hayvanları beslemek ve onlara zarar vermemek ve yardım etmek, çevreyi kirletmemek, ağaçlara zarar vermemek, doğanın işleyişine karışmadan yaşamak  ona uyum sağlamak ve Dünya’nın işleyişini korumak bizim insanoğluna yapacağımız en büyük iyiliktir.

 

Peygamber efendimiz iyiliği bize şöyle anlatmıştır:

Bir zamanlar günahkar bir kadın vardı. Yolda giderken bir kuyuya rastla­dı. Kuyunun çevresinde bir köpek dolaşıp duruyordu. Köpek çok susamıştı. Susuzluktan ölmek üzereydi. Ka­dın, bunu anlayınca hemen ayakkabısını çıkardı. Onunla kuyudan köpek için su aldı ve hayvana içirdi. Allah da bu günahkar kadını, köpeğe yaptı­ğı iyilikten dolayı bağışladı.

Yazar: Okuyorumben.com-admin

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın