İtme Ve Çekme Kuvveti Hakkında Bilgi

yorumsuz
2.062 views
İtme Ve Çekme Kuvveti Hakkında Bilgi

 

Bu yazımızda itme kuvveti hakkında bilgi ve çekme kuvveti hakkında bilgi vereceğiz , itme ve çekme kuvveti nedir farklı örnekler ile açıklıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İtme ve Çekme Kuvveti Hakkında Bilgi

İtme kuvveti, Newton’un ikinci ve üçüncü kanunları tarafından nicel olarak tanımlanan bir tepki kuvvetidir. Bir sistem kütleyi tek yönde harekete geçirdiğinde ya da ivmelendirdiğinde, ivmelenen kütle eşit büyüklükte ama sisteme zıt yönde bir kuvvet oluşturacaktır

Çekme kuvveti yapılan bir eylem sonucu cisimlerin harekete geçmesidir. Örneğin Bir çekici aracının bozulan bir aracı çekmesi gibi.

 

Örnekler

İnsanlar gün içinde birçok cisme hareket uygulamaktalar ve bunların farkında bile olmamaktalar. Telefonun tuşuna basma, alışveriş arabasını kullanma, elektrik süpürgesi ile evi süpürme, çamaşır makinesinin kapağını açma ve daha birçok şey. Hayatımızda yaptığımız bütün hareketler ya itmedir yada çekmedir. İtme veya çekme uyguladığımız cisimler hareket ederler. Cisimleri hareket ettirebilmek için uygulamadığımız itme ve çekme olaylarına kuvvet denir.

Örnek verecek olursak bir futbol topuna tekme attığımızda aslında biz o topa itme kuvveti uygulamaktayız. Yada yerden bir oyuncak kaldırdığımızda bu oyuncağa bir çekme kuvveti uygulamaktayız. Bir tencereyi ocağın üstünden kaldırmak bir çekme kuvveti sonucu oluşur. Bir arabanın kapısını açmak çekme, kumanda ile kanal değiştirmek itme, mıknatısın bir cismi kendine doğru çekmesi çekme, bilgisayarın tuşlarına basmak itme, bardağı eline almak için havaya kaldırmak çekme olayıdır. Bu örnekler sonsuz adet çoğaltılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın