italyan edebiyatı özellikleri ve eserleri

yorumsuz
320 views
italyan edebiyatı özellikleri ve eserleri

italyan edebiyatı nedir , italyan edebiyatı özellikleri nelerdir , eserleri , önemli isimleri , çıkmış sınav soruları , kısaca konu anlatımı ile paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmış sizlere kısa özet olarak sunulmuştur. Ödev için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

italyan edebiyatı

italya, Hümanizma ve Rönesans’ın ilk doğuş yeridir. Rönesans’ın müjdecisi DANTE (1265 – 1321), Rönesans’ın lirik şairi PETRARCA (Petrarka) (1304 – 1374), ilk gerçekçi hikayeci sayılan BOCCACİO (Bokkaçyo) (1313 – 1375) önemli sanatçılardır.

italyan edebiyatı önemli sanatçıları – isimleri

DANTE (1265 – 1321) :  İtalyan edebiyatının kurucusu olmuştur. Yapıtlarında, insanla toplum arasındaki bağı ortaya koymaya çalışmıştır. Dokuz yaşındayken sevdiği, sonra başkasıyla evlenen ve 24 yaşında ölen “Beatrice” için Vita Nuıva- Yeni Hayat eserini yazmıştır. “İlahi Komedya” eserinde teolojik ve felsefi meseleleri tartışır.
Eserleri: İlahi Komedya (Üç bölümdür: Cehennem, Araf, Cennet. Yeni Hayat (Beatrice için şiirler), Canzoniere (Türküler).

PETRARCA (1304–1374) : Felsefeci ve şairdir. Avrupa’nın birçok kentini dolaşmıştır. Laura’ya olan aşkını dile getiren şiirler yazmış. Hümanist düşünceleri, çoban şiirleri ve şarkılarıyla edebiyat çevresinde etkili oldu.
Eserleri : Canzoniere, Trionfi (alegorik eser).

BOCCACİO (1313–1375) : Dünya edebiyatının ilk “küçük öykü” yazarıdır. Öykülerinde, insanların tutkularını, zaaflarını, kötülüklerini realist bir şekilde işlemiştir..
Eserleri: Decameron (Decameron: on gün demektir..
Konusu: Floransa’daki büyük veba salgınından kaçan üçü erkek, yedisi kız on kişi; dağdaki bir yerde iki hafta, şehrin acılarından uzak, güzel günler geçirirler. Bunlar, cuma ve cumartesi günlerini Tanrı’ya ibadet etmişlerdir. Kalan on günün her gününde herkes birer öykü anlatarak toplam yüz öykü meydana gelmiştir.),

İtalyan Edebiyatı Önemli Bilgiler ve Eserler

XV. yüzyıldan XVI. yüzyıldaki ARlOSTO’nun (Ariyosto) (1474 – 1533) “Çılgın Orlondosu” ile TASSO’nun (Taso) (1544–1595) “Kurtarılmış Kudüs” adlı destanı önemlidir.

XVIII. yüzyılda CARLO GOLDONİ (Karlo Goldoni) (1707 – 1793), tiyatrolarıyla tekrar İtalyan edebiyatının canlanmasını sağlamıştır.

XIX. Yüzyılda romanlarıyla MANZONİ (1785 – 1873), SİLVİO PELLİCO (SilviyoPelliko) (1788 – 1854), romantizmin etkisinde, eserlerini vermişlerdir.

XX. yüzyılın başlarında, (1906) da Nobel ödülü alan şair CARDUCCİ (Karducci)(1836 -1907), hikyâye ve tiyatrolarıyla PİRANDELLO (1867 -1936), gerçekçi akımın etkisinde kalan ünlü sanatçılar olarak bilinirler.

İtalyan edebiyatı kısaca paylaştık. Önemli bilgileri sanatçıları , eserleri , kısa olarak öyküsünü. Yazılı sorularında ya da sınavlarda , ödev için ya da testlerde bunlar haricinde başka yerden soru gelmez gelirse de canınızı okumak istiyorlardır. Umarım bilgileri faydalı bulmuşsunuzdur. Şimdiden başarılar. Sitemizde tüm edebiyat türlerini aratarak bulabilirsin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın