Işık kaynakları nelerdir hakkında bilgi ödev

yorumsuz
916 views
Işık kaynakları nelerdir hakkında bilgi ödev

 

Bu yazımızda ışık kaynakları nelerdir , ışığın görmedeki rolü nedir ve ışık kaynakları hakkında bilgi vereceğiz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Işık Kaynakları

İki çeşit ışık kaynağı bulunmaktadır. Bunlar Doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olarak ikiye ayrılır. Şimdi sırasıyla ışık kaynakları çeşitlerini inceleyelim

1-) Doğal ışık kaynakları

Kendiliğinden ışık üretebilen kaynaklara doğal ışık kaynakları denir. Bunlara örnek vereceksek güneş doğal bir ışık kaynağıdır.  Yıldızlar , Şimşek , Yıldırım , Ateş böceği  ve deniz altında yaşayan bazı balık türler ide doğal ışık kaynaklarına örnektir. Ay bir ışık kaynağı olmadığı halde güneşten gelen ışını yansıttığı için ayda doğal bir ışık saçıyor görünümü vermektedir. Doğal ışık veren kaynaklar başta güneş olmak üzere ekosistem için çok önemlidir.

 

2-) Yapay ışık kaynakları

İnsan gücüyle üretilen ışık kaynaklarına yapay ışık kaynakları denir. Bu kaynaklar üretilmek için yansıtma görevi ya da enerji den yararlanılır. Örneklendirecek olursak ampul, trafik lambaları , gece lambaları , televizyon , telefon ledi  vb… gibi birçok örnek verebiliriz. Bazı ışık kaynakları hem ışık hem ısı da yayar. Bunlar güneş , elektrikli sobalar , lambalar , mumları örnek olarak gösterebiliriz. Başka önemli bir örnek ise ateştir. Ateş doğada hem doğal yıldırım çarpması sonucu oluşabilir hem insan tarafından ateş yakılabilir. Her iki durumda da ateş hem ışık kaynağı hemde ısı sağlamaktadır.

Bazı durumlarda doğal ışık kaynakları kullanılarak yapay ışık kaynakları üretilebilir. Örnek verecek olursak güneş enerjisi ile çalışan trafik levhaları buna örnektir. Güneşten aldığı ışığı levhalara yansıtarak şoförler tarafından görünmesi sağlanır.

 

Not : Yayılan ışık gücü ne kadar artarsa , parlaklıkta o kadar artar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın