Işığın Görmedeki Rolü

yorumsuz
521 views
Işığın Görmedeki Rolü

 

Bu yazımızda ışığın görmedeki rolü nedir onu öğreneceğiz. Işık kaynakları başlığı altında görme konusunda ışık nasıl bir önem taşır onu inceleyeceğiz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

 

Işığın Görmedeki Rolü

 

Işık; tüm Dünya`nın ve Evren`in enerji kaynağıdır. Bitkiler ışık enerjisini kullanarak kendi besinlerini üretirler. Bitkilerin ürettiği besinleri hem kendileri, hem hayvanlar, hem de insanlar kullanırlar. Işık, birçok buluşun insanlığın hizmetine sunulmasını sağlamıştır.

Karanlık bir odada etrafımızı göremeyiz. Geceleyin sokak lambasıyla aydınlanmamış yerlerdeki varlıkları da göremeyiz. Karanlık yerlerde varlıkları göremeyiz. Çevremizi görebilmemiz için ışık gereklidir. Görme organımız gözdür. Çevremizdeki birçok olayı görerek bilgi ediniriz. Varlıkları görebilmemiz için varlıklardan gözümüze ışık gelmesi gerekir. Işık olmadığında varlıklar aydınlanmadığı için göremeyiz. En önemli ışık kaynağımız Güneş‘tir.

Etrafımızdaki varlıkları duyu organlarımızla algılarız. Duyu organlarımızdan biri olan gözümüz sayesinde, etrafımızda meydana gelen pek çok şeyi görerek tanırız. Böylece onlar hakkında fikir sahibi oluruz. Görme olayının gerçekleşebilmesi için baktığımız varlıkların bir ışık kaynağı tarafından aydınlatılması ve bu varlıklardan gözümüze ışık gelmesi gerekir. Dolayısıyla karanlık ortamda görme olayı gerçekleşmez.

Bulunduğumuz ortamdaki varlıkları net olarak görebilmemiz için ışık miktarının yeterli olması gerekir. Işık miktarı yetersiz olduğunda ya da çok fazla arttığında görme olayı zorlaşır.
Bitkilerin besin ve oksijen üretebilmesi için ışığa ihtiyaçları vardır. Işık tüm canlıların yaşam kaynağıdır. Geceleri parkların aydınlatılması için parklardaki lambalar yakılır.

Yerin yüzlerce metre altındaki madenlerde çalışan işçiler, baretlerindeki lamba sayesinde önlerini
görebilirler.

Deniz feneri, yaydığı ışıkla kıyıya yakın seyreden gemilerin kayalardan uzak durmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın