Işığın dalga teorisi kısaca

yorumsuz
463 views
Işığın dalga teorisi kısaca

ışığın dalga teorisi nedir , açıklanabilen olaylar nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Işığın parçacık teorisi ve dalga teorisi kısa özet konu anlatımı ödev için düzenlenmiş bilgilerdir.  Size lazım olan yeri bulun kullanın , bilgiler başka hiç bir yerde yok sadece bizde. Çıktı da alabilirsin. Başlayalım.

 

Işığın Dalga Teorisi

Işık bazı özellikleri ile tanecik gibi davranırken bazı özellikleri ile de dalga gibi davranır. Şimdi ışığın dalga özelliğini görelim.
1-) Çift Yarıkta Girişim ( Young Deneyi )
Birbirine çok yakın iki küçük iğne deliği veya yarık üzerine tek bir kaynaktan çıkan ışık gönderilirse yarıklar-da ışık ışınları kırınıma uğrayarak girişim deseni oluştururlar. Bunun sonucu perdede karanlık ve aydınlık saçaklar oluşur. Merkez doğrusuna karşılık gelen A, merkezi aydınlık saçak ve üstündeki saçaklar ile altındaki saçaklar simetrik oluşur. Alınan P noktasının hangi saçak üzerinde bulunduğu yine geometrik ispat ile bulunur.

2-) Tek Yarıkta Girişim ( kırınım )

Dar bir aralıktan geçen ışık ışınları kırınıma uğrayarak perde üzerinden gittikçe zayıflayan aydınlık ve karanlık saçaklar oluşturur.

3- Çözme Gücü

Geceleyin uzaktaki bir otomobilin iki lambasını tek bir ışık gibi görürüz.. Otomobil yaklaştıkça lambalan yanlara doğru genişler ve otomobil belli bir noktaya gelince lambalar ayn ayrı görülür. Görüntülerin karışmasının nedeni, ışığın dar aralıktan geçerken kırınıma uğramasıdır.


4- İnce Zarlarda Girişim

Bir sabun köpüğü zan, su yüzeyine dökülmüş ince yay tabakası beyaz ışıkla aydınlatılırsa renklenmeler görülür. Bunun nedeni zar yüzeyine gönderilen ışığın bir kısmı birinci yüzeyden bir kısmı da ikinci yüzeyden iletilerek ve yansıyarak girişim yapmasıdır. Şimdi tek renkli ışıkta aydınlatılmış ince zarlarda girişimi inceleyelim.

Burada hava az kırıcı ortam hafif yay, zar çok kırıcı ortam ağır yay gibi davranır.

5- Hava Akımı

Kalınlığı düzgün artan ince zarlarda olduğu gibi cam levhalar arasında oluşturulan hava tabakası (hava kaması) ile girişim saçakları elde edilir.

Böylelikle kalınlığı çok küçük cisimlerin kalınlıkları hesaplanabilir.

Işığın dalga teorisi konusu burada bitmiştir. İşinize yaradıysa üşenme yorum bırak. Yaramadıysa da yorum bırak ders alalım.

Önemli Yazılı Sorusu olarak gelebilir =

Fotoelektrik Olay

Işığın metal yüzeylerden elektron koparması olayı-na fotoelektrik olay sökülen elektronlara fotoelektron meydana gelen akıma da fotoelektirik akım denir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın