İnsanlar olmasaydı Dünya nasıl bir yer olurdu

yorumsuz
546 views
İnsanlar olmasaydı Dünya nasıl bir yer olurdu

Bu yazımızda insanlar hiç olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu, Dünya nasıl olurdu, olur muydu, olursa ne durumda olurdu bu soruları cevaplayacağız. ilkokul ortaokul ve lise için ödev yapmaya uygundur. Kullanabilirsiniz.

İnsanlar olmasaydı Dünya nasıl olurdu

-Öncelikle Dünya’da insanlar olmasa ne Dünya olurdu ne de Dünya ya ismini verecek bir kimse. Dünya ‘yı Dünya yapan insandır. Düşünmeyi ve düşündüklerini uygulamayı başaran ilk canlı insanoğludur. Farz edelim ki insanlar hiç olmadı o zaman için yazılan bilimsel bir makale şöyledir.

– Tüm gezegen yemyeşil ve devasa bir doğa koruma alanı gibi görünür ve yeryüzündeki tüm ormanlar “balta girmemiş” olarak nitelendirilirdi; çünkü ormana girecek olan baltayı icat edecek bir insan bile olmayacaktı.

-Hayvan çeşitliliğini insanlar azaltamayacağı için hayvanların yaşamı uzun süren yıllar sonucunda doğru bir dengeye oturmuş olurdu.

– Şu an belli koşullara katlanmak zorunda kalan kurt, geyik ve ayı dışında Kuzey Avrupa fil ve gergedan gibi vahşi hayvanların da rahatça yaşadığı bir kıta olurdu.

– Afrika’nın hayvan çeşitliliği bakımından zengin olmasının nedeni iklim koşullarının elverişli olması değil; insan müdahalesinin en az düzeyde olmasıdır. Bu nedenle de insanlar olmazsa tüm kıtalar da çok zengin bir ekosistem oluşur.

– İklimi elverişli kıtalar olan Kuzey ve Güney Amerika ile Avrupa’da, bugün Afrika’da olduğundan daha fazla sayıda ve daha büyük memeli hayvanlar olurdu.

– Denizlerdeki çeşitlilik çok daha fazla olur nesli tükenmiş ya da tükenmekte olan balık cinsleri yaşamına devam ediyor olurdu.

– İnsanları avladığı ya da bir şekilde neslinin tükenmesine sebep olduğu hayvanların nesli tehlikeye girmezdi ki; insanlar bugün deniz yırtıcılarının hepsinin toplamından 14 kat daha fazla balık avlıyor ve karadaki yırtıcılardan 9 kat daha fazla avlanıyor.

– Gökyüzünde ozon tabakası delinmemiş Dünya’nın sistemi bozulmamış, ömrü daha çok uzamış olurdu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın