inceleme yazısı nedir kısaca örneği

yorumsuz
1.293 views
inceleme yazısı nedir kısaca örneği

inceleme nedir , bir yazı türü olan inceleme yazısı kısaca açıklıyoruz. Nasıl yapılır , türleri, özellikleri örneği kısa özet olarak ödev için düzenlenmiştir. Bilgiler günceldir ve yenidir. Başka yerde yok. Tek sayfa çıktı alınabilir. Kütüphane kaynakçalı bilgilerdir. Başlayalım.

 

inceleme

Bir eserin dış ve iç yapı özelliklerinin yani şekil ve anlam özelliklerinin belirlenmesi için oluşturulan yazı türüdür. İncelemeye konu olan eser, herhangi bir konuda olabilir. Ancak edebi eserlerin incelemelerine daha sık rastlanır. İncelenen eserin türüne göre inceleme ayrıntıdan ve inceleme şeklinde farklılıklar olur. Yani bütün edebi eserler aynı şekilde incelenmez. Genel olarak konu, ana düşünce, yan düşünceler, tema, eserdeki sanat anlayışı, üslup, dil ve anlatan gibi özellikler dikkate alınır.Örnek olması bakımından, hikaye ya da roman incelemesinde kullanılabilecek bir plan aşağıda sunulmuştur:

Hikaye ya da roman inceleme Kuralları

I.Eserin Dış Yapısı

a. Eserin adı
b. Yazan veya çevireni
c. Basıldık1 yer, tarih, matbaa, yayın evi
ç. Kaçma baskı olduğu
d. Sayfa sayısı

II.Eserin Yazan

a. Hayatı
b. Sanat anlayışı
c .Eserleri

IV.Eserin İç Yapısı

A. Yapı
a. Olay örgüsü
b. Kişiler
c. Zaman
ç. Mekan

B. Dil ve Anlatım

a. Anlatım ve bakış açısı ve özellikler
b. Metnin dilinin konuşma diliyle mukayesesi
c. Metindeki ses, söz, ve cümle özellikleri

C. Tema

a. Metnin teması
b. Temayı besleyen düşünceler
c. Temanın sosyal hayatla ve eserin yazıldığı dönemle ilişkisi

Ç. Gelenek ve zihniyet

a. Metnin yazıldığı dönemin sosyal, siyasi ve kültürel özellikleri
b. Okunan metnin döneminin düşünce hayatıyla ilişkisi

D. Okuyucunun Eser Hakkındaki Yorumu

Önemli : Herhangi bir inceleme yazısı yazmak istendiğinde veya örneği incelendiğinde yukarıda ki tüm hususlara dikkat edilmeli. Bu inceleme yazısı kurallarına uygun bir şekilde olması gerekmektedir. Hangi konu üzerinde yoğunlaşacak iseniz öncelikle o konu hakkında bir çok araştırma kaynaklarından faydalanmalısınız. Sitemiz , İnternet , kitaplar , kütüphaneler , yetişkinler , konu hakkında bilgi sahibi olan insanlarda dahil öncelikle kendinizi o konu üzerinde geliştirene dek bilgi toplayıp daha sonra bunları kurallara göre yazarak bir inceleme oluşturabilirsiniz.

Not: Sitemizde her çeşit yazı türü , ödevler , güncel bilgiler , yazılar , biyografiler aklınıza gelecek her şey bulunmaktadır. Arama yaparak ulaşabilirsiniz. Eğer sitemizde bunları bulamazsanız ödev sor kısmından bize gönderin en kısa sürede yayınlayalım.  Hayatta Başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın