İletişimde elleri kullanmanın faydaları nelerdir

yorumsuz
1.230 views
İletişimde elleri kullanmanın faydaları nelerdir

Merhaba bu yazımızda iletişim hakkında bilgi ve iletişimde elleri kullanmanın önemi, faydaları konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Eğer bu konuya ödev araştırmanız için geldiyseniz doğru adrestesiniz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz.

İletişimde elleri kullanmanın faydaları ve önemi

İletişimin en önemli unsurlarından birisi de elleri kullanmaktır. Günümüzde birçok düşünür, profesör ve yazarlar el hareketlerinin tamamlayıcı olduğunu düşünmektedir. Bazı durumlarda iletişim halinde elleri kullanmak sakıncalı iken bazı durumlarda ise ihtiyaçtır. Örnek verecek olursak, polis memuru karşıdan gelen bir aracı durdurmak için onunla sözlü iletişim kuramaz ve eliyle dur işareti yapar. Böylece aralarında bir iletişim gerçekleşmiş olur ve şoför aracını durdurur.

 

Amerikalı bilim adamları, birçok ülkede nezaketsizlik sayılmasına karşın, konuşurken el hareketlerinin kullanılmasının daha iyi düşünmeye ve konsantre olmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. ABD’de yapılan yeni araştırmalara göre, insanlar sadece karşılarındakinin kendilerini daha iyi anlamasını sağlamak için değil, anlatılması zor konuları açıklarken konuya daha iyi konsantre olmak ve düşünceleri üzerinde yoğunlaşmak için de konuşmalarını el kol hareketleriyle destekliyor.

 

İletişimde kollarınızın kapalı olması sizin karşınızdakini dinlemediğinizin ve konuşmak istemediğinizin bir göstergesidir. Ellerinizle veya elinizdeki herhangi bir şeyle oynamak ise karşınızdakine, sizin sinirli ya da çok hareketli olduğunuz izlemini verir. Ellerinizi saklamanız tedirgin olduğunuza, yüz çevrenizde gezdirmeniz ise yalan söylediğinize bir işarettir. Ellerinizin açık olması ve avuç içlerinizin de yukarı bakıyor olması ise içten ve samimi olduğunuzu gösterir. Karşınızdaki kişi konuşurken iki elinin parmak uçlarını birleştirmiş ve eline bir piramit görünümü vermişse bu kişinin konu ile ilgili bilgi sahibi olduğunu bu hareketinden anlayabilirsiniz. İletişimde beden dilini etkin biçimde kullanmak istiyorsak , el hareketlerimize çok dikkat etmemiz gerekir.

 

İttsburgh ve Chicago Üniversiteleri ile İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi (CNR) tarafından İtalyan ve Amerikalı çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, her iki kültürde de el kol hareketleri kullanan çocukların konuları daha kolay kavradığını göstermiştir. Chicago Üniversitesinde yapılan diğer bir araştırma göre ise, ellerini kullanarak konuşan insanların çoğunlukla alt sosyal sınıflara mensup oldukları genellemesini çürüttü. Bir yaşını daha yeni dolduran çocukları olan 50 ailenin gözlemlendiği araştırmada, üst sosyal sınıfa mensup ailelerin çocuklarının el kol hareketlerine daha yoğun bir şekilde başvurduklarını göstermiştir.

 

Farklı kaynaklardan derlenerek düzenlenmiş özet haline getirilmiştir. Kaynakça: okuyorumben.com

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın