iletişim araçları nelerdir

yorumsuz
1.162 views
iletişim araçları nelerdir

Merhaba bu yazımızda iletişim araçları nelerdir, iletişim araçları hakkında kısaca bilgiye sahip olacaksınız. Eğer ödev için buradaysanız en doğru adrestesiniz sizler için iletişim araçları konusunu farklı kaynaklardan toplayıp derleyip yenileyerek tekrar sunduk. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar.

İletişim Araçları Nelerdir Kısa Bilgi

İletişim araçları, bilgi akışını sağlayan araçlara verilen genel isimdir. Bu akış, “bireyden çoğula” veya “çoğuldan bireye” bilgi yönüyle olan iletişime göre çeşitlenirler. İletişimde duyuya yönelik algılama da söz konusudur. Algılama ve algılatma adına iletişimi sağlayacak, karşılıklı bilgi aktarımını sağlayacak araçlar, iletişim araçları ile sağlanmaktadır.

Bilişsel iletişim araçları: Sanal bir ortamda, bilgi teknolojilerini kullanılarak gerçekleştirilen, bireyselveya toplu iletişim araçlarıdır.(örnek: e-posta lar, formlar, chat ler, messenger lar,web kameralar, bloglar, vs)

Görsel-İşitsel iletişim araçları: Göz ve Kulağımıza hitap eden, multimedya teknolojilerini kullanan, iletişim araçlarıdır. (Örneğin tv, sinema, radyo vs..) Telekomünikasyon iletişim araçları : Göz ve kulağa hitap eden, elektrik, elektronik / elektromanyetik, optik teknolojileri kullanarak gerçekleştirilen iletişim araçlarıdır.(Örneğin telefon, cep telefonu, fax, telex,vs..)

Kali-Grafik iletişim araçları: Yazı ve çizi ile oluşturularak formatlandırılan ve basım – yayım araçları ile yapılan iletişimdir(Gazeteler, dergiler, afişler, el ilanları, tabelalar, mektuplar, notlar, kitaplar,vs.)

Organizasyon iletişim araçları: Ekipler aracılığıyla gerçekleştirilen , kişi veya topluma aktarılacak mesajları tanıtım – eğlence – eğitim – gezme – tüketme adına ileten etkinliklerin sağladığı iletişimin araçlarıdır(Fuarlar, event marketing konser leri, defile ler, konferanslar vs.) Sanatsal iletişim araçları: ister plastik, ister estetik olsun her türlü sanat faaliyeti veya sanatçı ile sağlanacak iletişimin araçlarıdır: (Dans, resim, müzik, şarkı, sergi, konser, tiyatro, defile, heykel, seramik, animasyon, vs)

Kitle İletişim Araçları: Kitle İletişim araçlarından belli başlıları; televizyon,gazeteler, internet ve radyolardır. Gazete; Günlük basımı gerçekleşen görsele de hitap eden yazılı iletişim aracıdır. En son haberlere ilişkin bilgiler içerir. İnternet; Şimdilerde kullanılan en hızlı bilgi kaynağıdır. Son 10 yıla nazaran internette oldukça gelişim kaydettik. Hatta artık insanlar dünyanın bir ucundayken diğer uçtan yakınıyla iletişim kurmayı dahi başarıyorlar.
Televizyon; Bu kitle iletişim araçlarının en çok kullanılanıdır. Her vede mutlaka televizyon bulunur ve bu sayede insanlar en son haberleri anında öğrenirler. Sesli ve görüntülü yayınlar sayesinde en hızlı şekilde bilgi elde ederiz.

Kişisel İletişim Araçları: Telefon, Mektup, Faks

Görsel İletişim Araçları: Öncelikle kısa bir şekilde görsel iletişim araçlarından bahsedelim. Görsel iletişim araçları gözümüze hitap eden, multimedya teknolojilerini kullanan, iletişim araçlarıdır. Görsel iletişim araçlarına tv, sinema, bilgisayar, akıllı telefonlar, gazeteler vs. örnek verilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın