ilaçlar Nasıl üretilir ve Nasıl Geliştirilir Kısaca

2 yorum
11.063 views
ilaçlar Nasıl üretilir ve Nasıl Geliştirilir Kısaca

 

Merhaba bu yazımızda ilaçların nasıl yapılır ve nasıl geliştirildiğini ve üretildiğini araştırınız adlı ödevi yapıyoruz. Peki ilaçlar nasıl üretilir , ilaç çeşitleri nelerdir , ilaçlar nasıl geliştirilir kısaca hakkında bilgi vereceğiz. Şimdi bu soruları cevaplayalım hadi başlayalım.

ilaçlar Nasıl üretilir

Her insanın bilmesi gereken , ancak her gün milyarlarca ilaç tüketmemize rağmen öğrenmekte geciktiğimiz bilgidir. Günümüzde ilaçlar laboratuvarlarda kimyasal ortamlarda üretilir. İlaç üretiminde çeşitli maddeler kullanılarak istenilen doz ve seviyeye gelene dek denemeler yapılır. ilaç üretiminde kullanılan envanterler 2 ye ayrılır bu envanterler ise şunlardır:

Doğal Kaynaklardan Elde Edilen İlaçlar

Bitkiler , hayvanlar , mikroorganizmalar ve mineraller yoluyla elde edilen ilaçlardır. Ayrıca mantarlar ile elde edilen antibiyotikleri de doğal kaynaklarla elde edilenlerden sayabiliriz. Minareller ise demir çinko vb. elementlerde ilaç olarak kullanılabilir.

B. Sentetik İlaçlar
Bugün kullanılan pek çok ilacın kaynağı laboratuvarlardır. Hatta doğal yollarla elde edilebilen pek çok ilacın da sentetik olarak üretilmesi mümkündür ve eğer daha uygun maliyetli olacaksa bu yol tercih edilmektedir. Tıpta ilk kullanılan ilaçlar basit bileşikler olmuşlardır. 1880 lerde ağrı kesici, ateş düşürücü etkisi olan aspirin ve sentezlenmiştir.

İlaçlar ise oluşan hastalığın tedavisine , iyileşmesine veya daha fazla yayılmasına engel olmak için bu maddeler kullanılarak istenilen etki yaratılana dek laboratuvar da deneyler yapılarak en doğru sonuca ulaşılana dek doğru formül uygulanarak yapılır.

 

İlaçlar Nasıl Geliştirilir

ilaç geliştirme süreci 4 bölümden oluşur. Bunlar Keşif ve araştırma , Preklinik çalışmalar, Klinik çalışmalar , Tedavi onayıdır.Üretilmiş bir ilacın geliştirme sürecince öncelikle formüller geliştirilir ve emniyet çalışmaları yapılır. Daha sonra çok miktarda aday ilaç sentezlenir. Sağlıklı gönüllülerde çalışmalar yapılır. Daha sonra 100-300 arası insanlar üzerinde gönüllü veya ücretli olarak test edilir.  Sonra analizler yapılır ve uygun görülürse önceki ilaca göre daha etkili daha kullanışlı daha az zararlı olduğu tespit edilir ve geliştirilmiş ilaç piyasaya sürülür.

Ancak bazı durumlarda , piyasaya sürüldükten sonra dahi , bazı ilaçların , aşırıya kaçan olumsuz etkileri , beyinde uyuşturucu görevi görmesi sonucu bağımlılık yapması gibi çeşitli sebeplerden dolayı halkın arzından , piyasadan tekrar toplandığı durumlarda olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

ilaçlar Nasıl üretilir ve Nasıl Geliştirilir Kısaca (2 Yorum)