iklim değişikliklerinin insan faaliyetlerine etkileri

yorumsuz
837 views
iklim değişikliklerinin insan faaliyetlerine etkileri

 

Günümüzde iklim değişikliklerinin etkileri nelerdir , iklim değişiklikleri günlük yaşantımızı nasıl etkiler , iklimin insan faaliyetlerine etkisi nedir nelerdir gibi sorular hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz. Bilgiler çeşitli kaynaklardan toparlanıp özet olarak sizlerle paylaştık.

 

 

 

 

İklimin İnsan Faaliyetlerine Etkileri

İklim değişiklileri ülkemizde 4 mevsim yaşanmasından dolayı insan faaliyetlerini oldukça fazla etkilemektedir. Bunları giyim değişiklikleri , yerleşim değişiklikleri , beslenme , ulaşım değişiklikleri  ve günlük yaşantımızda oluşan değişiklikler olarak sınıflandırabilir.

 

İklimin ulaşıma Etkileri

Ülkemizde yaşanan ilkbahar ve sonbahar mevsiminde araçlar kaygan zemin oluşması dolayısıyla yaz aylarına göre daha fazla trafik kazası yapmaktadır. En çok trafik kazası kış iklimi ile birlikte gelir. Kışın oluşan don ve buzlanma sebebiyle trafik kazaları oluşumu artmaktadır. yoğun kar yağışları sebebiyle ulaşım durma noktasına dahi gelebilir okullar tatil edilebilir.

İklimin Giyim ve Kıyafet seçimine Etkileri

Bulunduğumuz bölgenin iklimi, insanların giyim şekillerinde değişikliklere yol açar. Yağmuru bol olan Karadeniz Bölgesi’nde şemsiye, yağmurluk, çizme gibi giysiler tercih edilir. Yazları sıcak geçen güney ve batı bölgelerinde insanlar açık renk, pamuklu, ince kıyafetleri tercih ederler. Kışları çok soğuk geçen doğu bölgelerimizde insanlar kalın ve soğuktan koruyan giyecekler giyerler.

İklimin Yerleşim ve Ev Türlerine Etkisi

Yıllık yağış miktarının bol olduğu ormanlık bölgelerin kırsal kesimlerinde ahşap evler yaygınken (Karadeniz Bölgesi), yıllık yağış miktarının az olduğu kurak ve yarı kurak bölgelerin kırsal kesimlerinde ise kerpiç evler (İç Anadolu ile Güneydoğu Anadolu Bölgeleri) yaygındır. İklim koşulları elverişsiz olan çok soğuk, çok sıcak ve kurak bölgelerde evler az sayıdadır. Buna bağlı olarak nüfus da azdır.

İklimin Beslenme ve Tarım Ürünlerine Etkisi

Bir bölgedeki iklim tarım ürünlerinin çeşitliliklerini etkiler. Bir yerde bir ürünün yetişmesi iklime bağlıdır. Örneğin; yaz mevsiminin erken başladığı bölgelerde tarım ürünleri erken olgunlaşır. Yani her ürünün yetişme koşulları iklim açısından farklıdır. Bu nedenle, iklim çeşitliliği fazla olan bölgelerin tarımsal ürün çeşitliliği de fazladır. Örneğin; Akdeniz Bölgesi’nde birçok tarım ürünü erken yetişir. Bu ürünler beslenme şeklini de etkiler. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde iklim koşullarından dolayı hayvancılık yapıldığından et yemekleri daha çok tüketilir.

Bunlardan başka iklim günlük yaşantımızı da etkiler;

Sisli havalarda hava, deniz ve kara ulaşımı aksar, aşırı yağış ve donma nedeniyle yollar bozulur, fırtına ve tipi ulaşımı aksatır. Çığ ve heyelan yol yapımını zorlaştırır. Kışların soğuk geçtiği bölgelerde yollar kapanabilir. Örneğin; Doğu Anadolu Bölgesi, Bolu Dağı gibi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın