ikinci kosova savaşı kısaca ödev

yorumsuz
379 views
ikinci kosova savaşı kısaca ödev

ikinci kosova savaşı hakkında bilgi kısaca paylaşıyoruz. Ödev için kısa özet ikinci kosova savaşı nedenleri önemi , sonucu ve kimler arasında oldu açıklıyoruz. Bilgiler günceldir ödeve göre düzenlenmiştir. Kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan toplanmış tek başlık altında hazırlanmıştır. Tek sayfa çıktı alınabilir. Başayalaım.

 

ikinci Kosova Savaşı

Sultan II. Murad liderliğindeki Osmanlı ordusu ile Macar komutanı Hunyadi Yanoş (Hunyadi Janos) liderliğindeki Balkan ordusu arasmda 17-20 Ekim 1448 tarihinde, Sırbistan’m Kosova göl ovasında yapılan ve Osmanlı’nın kesin zaferiyle sonuçlanan savaştır. Bu savaş, Balkanlardaki Osmanlı egemenliğine son vermek ve Konstantinopolis’i (İstanbul) kurtarmak için girişilen son büyük Haçlı saldırısını durdurmuştur.

ikinci Kosova Savaşı Uzun Bilgi

Sultan II. Murad geleceğin büyük devlet adamı ve Fatih’i olacak oğlu Mehmed’i de yanına alarak Arnavutluk üzerine sefere çıktı. Bu durumu fırsat bilen Macar Kralı Ak Şövalye Hünyadi Yanoş (Jan Hunyad), Papa’nın da desteğini alarak 1447 yılında Macar, Eflak, Polonya, Erdel ve Alman birliklerinden oluşan büyük bir Haçlı ordusu hazırladı. Amacı, Varna yenilgisinin intikamını almak ve Osmanlıların Avrupa topraklarından atmaktı. Yanoş, Sırbistan’ı işgal ederek Osmanlı topraklarına girdi, 1448 senesinin Ekim ayında Kosova’ya ulaştı.

Bu sırada Sultan II. Murad, İskender Bey’in merkezi olan’ Kroya (Akçahisar)’ı işgal etmişti. Ancak Macar Yanoş’un sınırı geçmek üzere olduğunu haber alınca hemen Arnavutluk’taki işgali kaldırarak Sofya’ya geldi ve ordusunu hazırlamaya koyuldu. Anadolu’daki Karamanoğulları Beyliği’nden ve Sırbis­tan’dan yardımcı kuvvetler aldı. Ancak Türk-İslam gelenekleri uyarınca savaştan önce karşı tarafa barış teklifi yapıldı. Bu teklif Yanoş tarafından reddedilince, hazırladığı 60 bin kişilik ordusuyla, 90 bin kişilik haçlı ordusunun üzerine yürüdü. İki ordu Kosova’ da karşılaştı. Savaş, ilk gün hafif silahlarla başlayarak eşit şartlar altında devam etti. Hünyadi, Osmanlı ordusunun ikinci gün çekileceğinden emindi. Bu nedenle asıl saldırı ikinci gün öğleden sonra başladı ve akşama dek sürdü. Üçüncü gün sabahında tekrar başladı. Taktik gereği Osmanlı ordusunun sağ ve sol kanatları savaşamıyorlarmış gibi yavaş yavaş geri çekildi. Merkezin savunmasız kaldığını sanan düşman birlikleri içeri doğru girmeye başladıkları ,sırada Osmanlı ordusunun sağ ve sol kanatları düşmanı yanlardan ve arkadan çevreleyerek peri-şan bir duruma soktu. Üçüncü gün sonunda Hünyadi Yanoş önde gelen kumandanlarıyla görüştü ve galibiyet elde edemeyecekleri kararına varınca ordusuyla birlikte savaş alanından kaçtı.

ikinci Kosova Savaşı Sonucu

Kazanılan ikinci Kosova savaşı zaferiyle Müslüman Türkler, Tuna Irmağı cephesindeki hakimiyetlerini sağlamlaştırdılar. Balkanlar; Orta Asya ve Anadolu’ dan sonra Türklerin üçüncü yurdu haline geldi. Türklerin Balkanlar’ dan atılamayacağı kesinleşti. Bu tarihten sonra Haçlılar, 1683’deki İkinci Viyana kuşatması’na kadar, yani iki yüzyıl boyunca bir daha Osmanlılara saldırıda bulunma cesaretini gösteremediler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın