İçinde Dini Kelimeler Geçen Deyimler ve Atasözleri

yorumsuz
1.268 views
İçinde Dini Kelimeler Geçen Deyimler ve Atasözleri

 

Bu yazımızda içinde dini kelimeler geçen atasözleri ve deyimler paylaşacağız. Dini deyimler ve dini atasözleri kısaca Din ile alakalı deyimler ve atasözleri ödevinizi buradan yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İçinde Dini Kelimeler Geçen Deyimler ve Atasözleri

Atasözleri

Allah herkesin gönlüne göre verir = Kişi gönlünden başkaları için iyilikler isterse Allah da ona iyilikler verir. Eğer kişi kıskançsa, başkalarının kötü olmasını istiyorsa Allah da ona zorluklar, problemler hatta kötülükler verir. Kişinin gönlünde diğer insanlar için hangi duygular varsa, Allah kişiye aynısını verir.

Allah ilmi dileyene, malı dilediğine verir = Allah bilgili olmak için gayret sarf edene bilgiyi verir. Çalışmalarının sonunda kişiyi başarılı kılar. Ancak malı dilediğine, doğru, çalışkan kendinden aşağıda olanları düşünen, yardımsever kişilere verir

Allah sabırlı kulunu sever = İnsan için sabır en mükemmel huydur. Sabır ile sıkıntılar, güçlükler, dertler kolayca yenilir. Sabır kulun bir kalkanı gibidir. Bunun için Allah sabırlı kulunu sever. Kullar da sabırlı olmaya gayret göstermelidir.

Allah sağ eli sol ele muhtaç etmesin = Maddi ve manevi imkânlarını kaybeden kimselerin başkasından yardım istemeleri çok ağır bir durumdur. Bunun içindir ki Allah kişiyi zor durumda bırakıp en yakınlarından bile bir şey isteyecek duruma getirmesin

Allah sevdiğine dert verir = Yüce Allah her şeyin kendinden geldiğine inanan, dertleri yakınmadan, serzenişte bulunmadan çeken, katlanan kimseleri mutlak mükâfatlandıracaktır. Bu sebeple Allah sevdiğine dert verir.

Allah son gürlüğü versin = Allah yaşlılık günlerinde rahatlık, bolluk, mutluluk içinde bir ömür sürmeyi nasip etsin.

Allah’ın bildiği kuldan saklanmaz = Allah her şeyi bilendir. Kullar işledikleri suçları kabahatleri saklamamalıdırlar. Allah’ın bildiğini kul da bilmelidir.

Allah’ın oldurmadığını Peygamber sopa ile kovalar = Allah bir kimseyi şanssız, umutsuz ve mutsuz yaratmışsa yapılacak hiçbir şey yoktur. Çünkü tek hakim odur. O kimsenin yazgısını kimse değiştiremez.

Deyimler

Cin çarpmak = Aniden fenalaşmak. Bilinmeyen bir sebeple fenalaşmak. Çarpılmak. Bir tarafı tutmaz olmak.

Cin olmadan adam çarpıyor = Yetenekleri olmadığı halde, çok yetenekliymiş gibi davranıyor. Etrafındaki kimseleri kandırmaya çalışıyor.

Cinle cirit oynamak = Çok ıssız olmak, kimse bulunmamak. Korkulacak derecede ıssız olmak.

Eyyüp sabrı = En zor şartlarda büyük zorluklardan şikâyet etmemek, sabır ile taşkınlık göstermeden katlanmak.

Hacı bildiğimizin haçı boynundan çıktı = Çok iyi olarak bildiğimiz ve kendini çok iyi olarak gösteren kimsenin gerçek yüzünün böyle olmadığı, çok kötü bir kimse olduğu meydana çıktı, anlaşıldı.

Hangi peygambere kulluk edeceğini şaşırmak = Kime inanacağına, kimin sözünü dinleyip yerine getireceğine karar verememek, şaşkın olmak.

Hazreti Nuh’tan kalma = Çok eski, eskiden kalma. Çok eskiden kalma.

Helal olsun = Yaptığım hiçbir şey için karşılık beklemiyorum, her şeyi karşılıksız yaptım, bağışlıyorum. Gönül rızam ile bağışlıyorum.

Helal süt emmiş = Doğru, temiz karakterli. Başkaları için kötülük düşünmeyen. Her zaman doğruluktan ayrılmayın.

İşi Allah’a kalmış = Kimse kendisine yardım etmiyor. Yardım edilse de faydası yok. İşi hemen hemen yapılamaz.

Medine fukarası gibi dizilmek = Bir iş yaptırmak için sıra sıra dizilip uzun zaman beklemek.

Melek gibi kimse olmak = İyi huylu, anlayışlı, sakin, uysal olmak.

Nuh der peygamber demez = Çok inatçı olmak. Düşüncelerini hiçbir zaman değiştiremez.

Nuh Nebi’den kalma = Çok eski, eskiden kalma. Modası çoktan geçmiş.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın