ibni Sina kimdir Kısaca Hayatı Tek Sayfa

yorumsuz
1.052 views
ibni Sina kimdir Kısaca Hayatı Tek Sayfa

 

Merhaba bu yazımızda İbn-i Sina kimdir , İbni Sina kısaca hayatı , eserleri , yaptıkları , özellikleri ve kısaca yaşamı hakkında tek sayfalık bilgi vereceğiz. Sitemizi tüm ödevlerin için ziyaret edebilirsin. Hadi İbn-i Sina’yı tanıyalım.

 

 

 

 

 

İbn-i Sina Hayatı

İbn-i Sina, 980’de Buhara yakınındaki Efşene’de doğdu. Kuşyar adlı bir doktor sayesinde tıpta yoğunlaştı ve 18 yaşında iken tıpta öğreneceği bir şey kalmadı. Genç yaşta doktorluğa başladı ve hastaları ücretsiz tedavi etti. Samani hanedanından Mansur’u 997’de tedavi edince, saray kütüphanesini kullanma hakkını aldı. Aristo ve diğer filozofların teorilerini öğrendi. Aristo’nun
metafiziğini, Farabi’nin kitabı sayesinde kavradı. Mansur ölünce, Harezm’e gitti ve Emir Ali’nin doktoru oldu. Gazneli Mahmut, İbn-i Sina’nın kendi emrine girmesini isteyince bunu reddetti. Mahmut’tan korktuğu için farklı bölgelerdeki emirlerin saraylarında çalıştı. Bazı emirlerce, vezir unvanı verilen İbn-i Sina, saray entrikaları nedeniyle birkaç kez hapsedildi. Öldürülmekten zor kurtuldu ve İsfahan’a kaçtı. Bu büyük alim, hapishanede bile ölümsüz kitaplarını yazmaya devam etti. Son 12 yılını Ebu Cafer’in yanında geçirdi ve 1037’de öldü.

İbn-i Sina’nın Eserleri

İbn-i Sina’nın 276 eseri olup, bu eserler arasında en önemli olanlar:
Risale fi-İlmü’l-Ahlak (Ahlak Konusunda Kitapçık)
İşaret ve’l-Tembihat (Mantık, fizik ve metafizik konularını içerir.)
Kitabü’ş Şifa (Bir felsefe ansiklopedisidir. rağmen tıptan çok matematik, fizik, mantık, metafizik, ilahiyat, ekonomi, siyaset ve musiki konularını içerir.)
El-Kanun fi’t Tıp (Tıp ile ilgili zamanın bilgilerini içerir.)
Kitab’ül-Necat (“Kurtuluş Kitabı” Metafizik konularını içerir)

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın