Hoca Ahmet Yesevi Biyografisi Kısaca Hayatı

yorumsuz
872 views
Hoca Ahmet Yesevi Biyografisi Kısaca Hayatı

 

Bu yazımızda Hoca Ahmet Yesevi Kimdir , Ahmet Yesevi Biyografisi hakkında kısa kütüphane bilgileri ile özet şeklinde hayatı ve yaşamı konusunda bilgi vereceğiz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Sayfamızı arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın. Tek sayfaya küçülterek çıktı alabilirsiniz.

 

 

 

 

Hoca Ahmet Yesevi

Yer altına girdiğinde 63 yaşındaydı. Bu hesap hicri yıla göredir. Miladi 61 diyebiliriz. “Yer altına girdiği tarihten önce kaç yıl yaşadıysa, yer altında da o kadar yaşadı” yaygın görüşünden yola çıkarak 126 yıl yaşadığını söylersek, doğum tarihi 1105 yılıdır. 1105 yılında doğduğu yer bugünkü Kazakistan Cumhuriyeti’nin Çimkent İl’inin Sayram şehridir. Sayram o zaman daha canlı ve önemli bir şehirdir. Babası İbrahim Şeyh, anası Karasaç Ana’nın türbeleri yapılı ve bakımlı olarak bu şehirdedir.  Türkiye Türklüğü içinde milyonlarca insan, yani Hacı Bektaş geleneğine bağlı olanlar “Pirlerin Piri” olarak Ahmet Yesevi’yi bilirler . Öğretmenlerin öğretmeni ve Hacı Bektaş’ın öğretmeni olarak da bilinir.

Ahmet Yesevi yetim büyümüştür. Ablası Gevher Ana ile çocuk yaşta Yesi’ye yerleşmiş ve burada yedi yaşınday­ken büyük mürşidi Arslan Baba ile karşılaşmış, ondan Yüce Muhammed’den gelen emaneti almış ve onun eğitimi altına alınmıştır. Ahmet Yesevi’nin hayatında ve hikmetlerinde Arslan Baba’nın sürüp giden etkisi, mana aleminde onunla bağlı olduğunu şu sözleriyle gösteriyor.

Yedi yaşta Arslan Baba’ya verdim selamı
Hak Niustaja emanetirı verin arnıağan
O vakitte binbir zikrin kıldım tamam
Nefsim ölüm sonsuzluğu uçtum işte

Yedi yaşta Arslan Baba beni buldu
Her sır görüp perde ile sarıp örttü
Allaha hamd gördüm, deyip öptü
O sebepten altmış üçte girdim yere

Türkistan Yesi’de bugün Halvet Mescidi diye anılan yapı Ahmet Yasevi’nin büyük işini yaparken kullandığı merkezdir. Halvet Mescidi bütünüyle yer altında gibidir. Odalarından birinde bir insanın ancak yaşayabileceği küçük bir yer altı odası vardır. Merdivenle inilir. İşte Ahmet Yesevi’nin yer altında 63 yılını geçirdiği yer burasıdır. Mezarı üzerine küçük bir türbe yapılmış ve iki asır sonra gelen büyük cihangir Timur tarafından bugünkü türbe ve dergah yaptırılmıştır. Türbesi yüzyıllardan beri ziyaret yeridir. Bu yüzden Ulu Türkistan’da Türkistan şehrine İkinci Mekke denilir.

Önemli İsimlerin Hoca Ahmet Yasevi Hakkındaki Sözleri

Bilgin Fuat Köprülü “İlk Türk İslam Mutasavvıfıdır”

Düşünür şairimiz Yahya Kemal Beyatlı “Milliyetimizi borçlu olduğumuz insandır”

Kaynakça: (Okuyorumben.com – Kısaltılarak özet hale getirilmiştir. ) MLA (Modern Language Assoc.)
Zeybek, Namık Kemal, and Hiperlink (Firm). Allah’a Aşk Ile Ulaş : Hoca Ahmet Yesevi ve Hikmetler. Vol. 1. bs, Hiperlink, 2010.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın