Herbert Spencer Kısaca Hayatı

yorumsuz
455 views
Herbert Spencer Kısaca Hayatı

Herbert Spencer kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz , eserleri , felsefe katkıları ve kısa özet biyografisi filozof spencer tek başlık altında topladık. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

Herbert Spencer

Herbert Spencer 1820-1903 yıllarında yaşamış bir İngiliz filozofudur. Spencer bir evrimciydi (evolutionist). Göstermeye çalışmaktaydı ki bütün sosyal sistemler doğal bir süreç gibi değişmekte ve gelişmekteydi. Bunun sonucunda bireylerin hazzı en yüksek düzeyine çıkıyordu.

Spencer’e göre bu gelişmenin dinamiği kişiler arasındaki rekabettir. Eğer devlet buna engel olursa sözü edilen gelişme yürüyemez. Devlet buna karışmaz ise en uygun olan ayakta kalır, olmayanlar yok olur, en iyiler yaşar gelişme işte budur; Gelişme zaten bireylerin refahının iyileştirilmesinden başka bir şey değildir.

Bütün bunların sonucu bireylerin temel ve doğal haklarının ortaya çıkmasıdır. Hükümetlerin tek görevi ve amacı kişilerin ve bunların varlıklarının, her türlü anlaşmaların korunması ve bunların yerine getirilmesinin sağlanmasıdır.

Devlet endüstriyi korumamalı, fakirlere yardım etmemeli, sosyal içerikli kanunlar yapmamalı, hatta posta idaresi ve okullar devlet tarafından işletilmemelidir. Bireyciliğin hiçbir sınırı olmamalıdır. yani en iyinin ortaya çıkmasına engel olacak bir sınırlamaya yer yoktur.

Herbert Spencer – Bireycilik ve Toplum Savunması

Bireycilik felsefesinin kanunlara girişini en çok ABD’ de görüyoruz. Keza ABD’de sıfırdan başlayan göçmeler, fazla çalışır, parasını tasanuf eder ve bunu iyi kullanırsatoplumun en yüksek katına çıkabiliyordu.

Her ne kadar iş hayatında en tepeye çıkanların çoğu varlıklı iş adamlarının çocukları ve eğitim görmüş kimseler bulunmaktaysalar da iş hayatında yukarılara çıkmak için hiçbir engel yoktur.

Herbert Spencer da dahil Bireyciliği savunan kişilerin dağarcığında şu görüşler de vardı: Uzun dönemde ancak ahlaklı kişiler zengin olabilirdi. Fakirlik ise tembelliğin, israfın ve kabiliyetsizliğin sonucuydu. İnsanlar bundan ders alıp fazla çalışma ve tasarrufa yönelmeliydi. Merhum Turgut Özal ‘ın “ben zenginleri severim”sözü bu görüşün bir ifadesi değil midir?

Ünlü filozof Spencer hakkında vereceğimiz bilgiler kısaca bu kadardır. sitemizde tüm yazarlara ait bilgiler var dilerseniz arama yaparak bulabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın