Haritaları inceleyerek Hangi Bilgiler öğrenilir

yorumsuz
1.098 views
Haritaları inceleyerek Hangi Bilgiler öğrenilir

 

Merhaba bu yazımızda harita nedir , haritalar nasıl incelenir , harita incelenerek hangi bilgileri öğrenirsiniz soruları ve kartografya hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Sayfamızı arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın. iyi çalışmalar.

 

 

 

 

 

Harita Nedir

yeryüzünün ya da bir parçasının coğrafya, tarih, dil, nüfus, doğa vb. olgularının dağılımını, durumunu vb. göstermek üzere, belli bir orana, ölçeğe göre küçültülerek kuş bakışı görünüşüyle düzlem üzerine çizilmiş biçimi, bir tür plana harita denir.

Harita Çeşitleri Nelerdir

1. İdari ve Siyasi Haritalar :Ülkelerin başka ülkelerle olan sınırlarının gösterildiği haritalara siyasi haritalar adı verilirken, ülkelerin kendi içerisindeki illeri, eyaletleri, bölgeleri gösteren haritalara idari harita denir.
2. Beşeri ve Ekonomik Haritalar : Nüfus, göç, yerleşme, tarım, hayvancılık, sanayi, turizm, vb. dağılışını gösteren haritalardır.
3. Fiziki Haritalar :Yeryüzü şekillerinin fiziki yapısını, dağılış ve yükseltilerini gösteren haritalardır.
4. Özel Haritalar :Belirli bir konu için özel olarak hazırlanan haritalardır. (Jeomorfoloji, meteoroloji, toprak haritaları gibi.)

Haritaları inceleyerek Hangi bilgiler öğrenilir

İncelediğimiz harita çeşidine göre yeryüzü şekillerini, iki mesafe arasındaki uzaklıkları , bağlantı yollarını , dağları, tepeleri, il sınırlarını , ülke sınırlarını , platoları , vadileri, ovaları, akarsuları, gölleri , yapım çalışmalarını , hava durumu haritalarında yağış , kar , güneşli hava bilgilerini , deprem ölçekli haritalarda yeraltı hareketlerini vs. görürüz. Bu yeryüzü şekillerinin yüksekliklerini, vadilerin derinliklerini, ne kadar dik olduklarını öğreniriz. Denizlerin derinliklerini öğreniriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın