Halil inalcık Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
887 views
Halil inalcık Kimdir Kısaca Hayatı

 

Merhaba bu yazımızda Halil inalcık kimdir kısaca hayatı ve hakkında bilgi veriyoruz. Halil inalcık ile ilgili tek sayfalık özet bilgi ya da ödev araştırması için geldiyseniz doğru adrestesiniz. Her Türk evladının tanıması gereken bir isimdir. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Halil inalcık

Modern Türk tarihçiliğinin yetiştirdiği en büyük isimlerden biri olan Halil İnalcık, 26 Mayıs 1916 târihinde İstanbul’da dünyâya gelmişti. Babası Kırım göçmenlerinden Seyyid Osman Nuri Bey, annesi Ayşe Bahriye Hanım’dır. Çocukluk yıllarında I. Dünyâ savaşına bizzat tanık oldu. 1924’te ailesiyle birlikte İstanbul’dan ayrılıp Ankara’ya yerleşti. İlköğrenimini 1923-1930 yılları arasında tahsil ettikten sonra, Sivas Muallim Mektebi’nde başladığı orta öğrenimini Ankara Gâzî Muallim Mektebi’nde tamamladı (1931-1932). Babasının Mısır’a gitmiş olması nedeniyle, kız kardeşi Kâmile ile birlikte uzun yıllar annesinin yanında kaldı.

Halil İnalcık, asıl uzmanlık alanı Yakınçağ Tarihi olmasına rağmen, daha çok Yeniçağ Tarihi ve Osmanlı Sosyo-Ekonomik tarihi üzerinde yoğunlaşmış ve uzun yıllar bu alanlarda yaptığı çalışmalarla tanınmıştır. Başlangıçta Kırım tarihi, II. Murad ve Fâtih döneminin önemli siyâsî ve askerî hadiseleri ve Osmanlı Makedonya’sının bilinmeyen sosyal, ekonomik ve siyâsî veçhesi üzerine eğilerek, çağdaş kaynaklar ve arşiv belgeleri ışığında Osmanlı ve Balkan tarihine farklı yaklaşımlar getiren İnalcık, bu konularda bilinmeyen pek çok ana kaynağın kimilerini tetkik, kimilerini ise neşretmek yoluyla yalnız Türkiye’de değil, pek çok dünya ülkesinde tanınır hâle gelmişti.

Halil İnalcık, 25 Temmuz 2016 tarihinde çoklu organ yetmezliği nedeniyle Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cenazesi Bakanlar Kurulu kararıyla Fatih Camii Haziresi’ne defnedildi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile özel bir kabir yapıldı. Halil İnalcık’ın kabri, şanına yakışır bir şekilde geleneksel Osmanlı Ulema kabri şeklinde dizayn edildi.

 

BAŞLICA ESERLERİ

The Ottoman Empire

Süleyman the second and his time

Osmanlı’da Devlet, Hukuk, Adalet

Tanzimat ve Bulgar Meselesi

ABD Tarihi

Osmanlılar

Osmanlı ve Modern Türkiye

Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu- Toplum ve Ekonomi

Devlet-i Aliyye

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın