Halet çambel Kimdir Kısaca Hayatı

yorumsuz
1.774 views
Halet çambel Kimdir Kısaca Hayatı

 

Yaşamını Arkeolojiye ve Anadolu ya adamış Bir Türk Bilim Kadını olan Halet çambel kimdir kısaca hayatı nasıldır. Halet Çambel hakkında kısa bilgi vereceğiz özet şeklinde. Tek sayfalık olacak. Ödeviniz için kullanabilir ya da ufkunuzu genişletmek için aklınızda tutmayı düşünebilirsiniz. Hadi başlayalım.

 

 

 

 

Halet Çambel

Halet Çambel yaşamını Arkeolojiye ve Anadolu’ya Adamış Bir Bilim Kadınıdır. Prof. Dr. Halet Çambel’in ülkemizde  kendi mesleğinde çok özel bir yeri vardır. Ancak. kişiliği ve çalışmaları yalnızca Türkiye ile sınırlı olmayıp. Avrupa ve Amerika’daki bilim çevrelerince de yakından bilinmekte ve tanınmaktadır. Kurduğu Prehistorya Kürsüsü (Anabilim dalı) ve ona bağlı Prehistorya Laboratuvarı, yetiştirdiği elemanları, Karatepe ‘de oluşturduğu kendi türündeki ilk Açık Hava Müzesi. Güneydoğu Anadolu Tarih öncesi Araştırmaları Karma Projesi ve meydana gelmesinde büyük katkıları olan ODTÜ Keban ile Aşağı Fırat Projeleri hem birlikte ve hem de ayrı ayrı, ileriye yönelik günümüz Türk arkeolojisinin önemli köşe taşlarını oluşturur.

Prof. Dr. Halet Çambel Berlin’de 27 Ağustos 1916’da dünyaya geldi. Arkeolojiye olan ilgisi lise yıllarında, sanat tarihi öğretmeninin İstanbul’un tarihi ve arkeolojik alanlarına düzenlediği gezilerle başladı. Kurt Bittel’in başkanı olduğu Boğazköy kazısı katıldığı ilk kazıdır. 1935 yılında biten lise öğreniminin ardından Sorbonne Üniversitesi’nde arkeoloji okurken Hititçe ve Eski İbranice’yi de öğrendi. 1943 yılında doktora çalışması için Türk Tarih Kurumu adına Kırşehir Hashöyük’te kontrol kazısı gerçekleştirdi. Doktorasını 1944 yılında tamamladı. 1946 yılına, bilim çevrelerinde büyük yankı uyandıracak Karatepe’nin (Osmaniye) keşfine kadar, Prof. Dr. Bossert’le birlikte Anadolu’da birçok araştırma gezisine katıldı. 1946 yılında Karatepe’nin keşfinden hemen sonra başlayan kazılara katıldı.

Halet Çambel, 1984 yılında emekli olduktan sonra, Karatepe’deki ve Ergani-Çayönü’ndeki çalışmalarına, Karatepe açık hava müzesi ve milli park geliştirme projelerine devam etti. Halet Çambel’in çok sayıda yayını ve ödülleri bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk açık hava müzesini kuran  Halet Çambel 12 Ocak 2014 tarihinde hayada veda etmiştir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın